Ako to jedna kačička natrela všetkým hotelom na svete

Autor Michael Jackson marec 2017 -

V dosť uniformnom svete hotelového marketingu sa často osvedčí ľudský prístup; zákazník ocení originálnu maličkosť. Tak, ako v istom švajčiarskom hoteli.

Často cestujete. Bývate v množstve hotelov. Sú rozdielne; no vy viete, že všetky majú spoločnú jednu vec – chcú, aby ste sa tam vrátili a znova ubytovali. Všetky tieto hotely míňajú svoj marketingový rozpočet v nádeji, že dosiahnu práve toto.

Problém je, že konkurencie je veľa a, úprimne povedané, hotely sú často jeden ako druhý, keďže sú súčasťou systému hviezdičkového ratingu – je tak? Keď sa webstránka Tnooz, zameraná na cestovný ruch, pokúsila zistiť skutočný počet hotelov na našej planéte, došli k odhadu, že ich je čosi menej ako 200-tisíc a ponúkajú nejakých 17,5 milióna izieb.

Marketing bez veľkej fantázie

V čom sa teda, podľa vás, snaží odlíšiť ich marketing? V ničom; sú to stále tie isté ošúchané, notoricky známe veci, ktoré, zdá sa, robia všetci. Napríklad ponúkajú všadeprítomné vernostné karty (ako keby ste vážne potrebovali ďalší kus plastu) sľubujúce za ďalšiu návštevu modré z neba. Veľmi mnoho z nich má internetovú stránku nudnú ako katalóg a veľa ďalších sa presunulo k internetovému marketingu a na sociálne siete. Niektoré od vás dokonca chcú, aby ste sa tam s nimi „spriatelili“ (ako keby ste túžili po tom, aby vás prenasledoval matrac alebo minibar a chodili vám e-maily o nových „špeciálnych ponukách“).
Ďalšie dokonca nie sú zamerané takto technicky a stále sa spoliehajú na kupóny! Prichádzajú aj s kopou ďalších ťahov – publikujú PR články, organizujú presstripy, robia televízne, rozhlasové a printové kampane. Ale všetko je to dosť nudné a „na jedno kopyto“, alebo nie?

Nečakané privítanie

Až kým nestretnete Dereka. Je to plastová kačička za desať centov, ktorú som objavil v kúpeľni vo svojej izbe v Grand Resorte – hotelovom paláci z osemnásteho storočia v Bad Ragazi vo Švajčiarsku. Derek z večera na ráno zmenil moje hotelové návyky.
OK, to ja som dal káčerovi meno Derek (Donald bol už obsadený). Celý žltý a prívetivý čakal v tej bielej vysvietenej high-tech kúpeľni práve na mňa.
Čo hovoril? Vlastne nič, veď kačky nevedia rozprávať, to je jasné. V skutočnosti však volal: „Vitaj v Grand Resorte v Bad Ragazi vo Švajčiarsku! Trochu sa pobav v tom svojom rozcestovanom biznismenskom živote! Ak sa cítiš sám, rozprávaj sa so mnou! Som tvoj nový kamoš!“
Viete, s malým káčerom nie ste nikdy sami. A čo je asi najdôležitejšie (mal na sebe totiž vytlačené malé diskrétne logo) – to, čo vám naozaj chce povedať, je: „Vezmi si ma domov a zapamätaj si náš hotel.“ Je to čosi trochu iné, než robia všetci ostatní.

Spoločník na cestách

Derek bol odvtedy so mnou v Londýne, New Yorku a Dubaji. Býva v mojej cestovnej hygienickej taške. Keď sa vybalím v ďalšej hotelovej izbe kdekoľvek na svete, zakaždým mi vyčarí úsmev na tvári. On zariadil, že Grand Resort v Bad Ragazi som si zapamätal omnoho lepšie, než by to dokázal ktorýkoľvek iný hotelový suvenír, čo som kedy dostal. O niekoľko týždňov sa tam vraciam a hotel mi ani nemusel poslať e-mail alebo žiadosť na Facebooku, ponúknuť mi vernostnú kartu či urobiť čokoľvek iné. Mám pocit, akoby vedeli, že prichádzam. Navyše Derek by už mal navštíviť domov a znovu sa stretnúť so svojou kačacou rodinou.
Derek je dnes už vlastne dosť známy, lebo o ňom rozprávam vo svojich vystúpeniach na konferenciách po celom svete – a teraz o ňom dokonca čítate aj vy.
Všetci v živote potrebujeme mať nejakého Dereka. Nielen v hygienickej taške, ale aj v biznise. Nie je úžasné, čo dokáže urobiť malá kvapka odlišnosti a originality?

Michael Jackson
biznisový motivátor a publicista

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo