V Chorvátsku pribudli tri reštaurácie s michelinskými hviezdami

Autor Andrej Maťko september 2021 -

V krajine je spolu 10 reštaurácií s hviezdičkou od Michelina a dovedna 79 podnikov aspoň s jednou zmienkou v tomto prestížnom gastronomickom sprievodcovi.

V Chorvátsku získali začiatkom septembra ďalšie tri prestížne reštaurácie michelinské hviezdy. Konkrétne reštaurácie Nebo (Rijeka), Alfred Keller (Mali Lošinj) a Agli Amici (Rovinj) boli ocenené jednou hviezdou, zatiaľ čo si reštaurácie Pelegrini (Šibenik), 360º (Dubrovnik), Monte (Rovinj), Noel (Zagreb) , Draga di Lovrana (Lovran), Boškinac (Novalja) a LD Terrace (Korčula) udržali svoje hviezdy.

Zaujímavosťou je, že reštaurácia Nebo  je súčasťou nového luxusného hotelového komplexu Hilton Rijeka Costabella Hotel Resort & Spa, ktorého majiteľom je český podnikateľ Jaroslav Třešňák, vlastník JTH group. Reštaurácia získala michelinskú hviezdu len 2 mesiace po svojom otvorení, čo je v odvetví ojedinelé. Zásluhu na tomto úspechu má určite tiež hviezdny šéfkuchár tejto reštaurácie Deni Srdoč, jediný držiteľ dvoch michelinských hviezd v Chorvátsku, ktorý je súčasne aj najmladším šéfkuchárom. 

„Udelenie prestížnych značiek Michelin počas globálnej pandémie koronavírusu je pre celú chorvátsku kulinársku scénu výnimočný úspech. To je pre chorvátsky turizmus veľmi dôležité, pretože v našej krajine je teraz celkom 10 reštaurácií s hviezdičkou Michelin, t. j. spolu 79 reštaurácií s aspoň jednou zmienkou v tomto prestížnom gastronomickom sprievodcovi. To potvrdzuje kvalitu chorvátskej gastronómie, t. j. našu celkovú turistickú ponuku v tomto segmente, čo je jedným z hlavných motívov príchodu mnohých nadšencov cestovania po celom svete,“ uviedol riaditeľ Chorvátskeho národného úradu pre cestovný ruch Kristjan Staničić a zablahoželal oceneným reštauráciám.

Prítomnosť našej krajiny v sprievodcoch Michelin poskytuje dodatočnú propagáciu a zviditeľnenie, ale zároveň nás motivuje k tomu, aby sa Chorvátsko stalo prominentnou a medzinárodne uznávanou eno-gastronomickou destináciou,“ dodal.

„Chorvátsko je obzvlášť zaujímavá destinácia, ktorá umožňuje cestovateľom a gurmánom vychutnať si autentické a rozmanité gastronomické zážitky. Krajina ponúka miestnym kuchárom miestne produkty výnimočnej kvality, vďaka ktorým sa každým dňom prekonávajú,“ povedal Gwendal Poullennec, medzinárodný riaditeľ pre sprievodcov spoločnosti Michelin.

Posledné mesiace boli pre vašu krajinu náročné, a to nielen pre zdravotnú krízu, ale aj pre zemetrasenie. Napriek všetkým výzvam doby chorvátska kulinárska scéna rastie, najmä na pobreží a v hlavnom meste. Naši inšpektori dokázali nájsť profesionálov, ktorí sú zanietení a oddaní svojej krajine,“ dodal Poullennec.

Okrem vyššie uvedeného bolo na zoznam Bib Gourmand zaradených ďalších sedem reštaurácií - Konoba Mate (Korčula), Dunav (Ilok), Konoba Fetivi (Split), Izakaya by Time (Zagreb), Vuglec Breg (Krapina), Konoba Malo Selo (Buje) a Alla Beccaccia (Valbandon). Chorvátsko sa tak dnes môže pochváliť celkom 13 reštauráciami s týmto michelinskými značkami, ktoré sa udeľujú reštauráciám ponúkajúcim kvalitné menu za dostupné ceny.

Dodajme, že nové vydanie sprievodcu Michelin pre Chorvátsko na rok 2021 obsahuje novú značku Michelin Green Star, ktorá bola udelená reštaurácii Zinfandel´s (Záhreb). Túto značku udeľujú reštauráciám, ktoré sa špeciálne venujú udržateľnej gastronómii šetrnej k životnému prostrediu.

Nové hodnotenia sú výsledkom tajnej prehliadky chorvátskych reštaurácií profesionálnymi inšpektormi spoločnosti Michelin, ktorá je globálne jedným z najdôležitejších a najznámejších sprievodcov reštauráciami. Na jej stránkach bol zverejnený zoznam pre Chorvátsko.

V posledných rokoch sledujeme určitý posun najmä v zložení návštevníkov zo Slovenska. Stále viac slovenských turistov objavuje Chorvátsko nielen ako cieľ letnej dostupnej dovolenky pri mori, ale Chorvátsko sa stáva obľúbenou destináciou aj pre náročnejšiu klientelu, ktorá prichádza často aj mimo sezóny za oddychom, relaxom a gurmánskymi zážitkami do niektorého z množstva luxusných stredísk, hotelov a reštaurácií, ktoré v posledných rokoch v Chorvátsku rastú ako huby po daždi," hovorí Dubravko Miholić, riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia pre Českú a Slovenskú republiku.

A stále častejšie je jednou z hlavných motivácií návštevy Chorvátska objavovanie nových kulinárskych zážitkov spojených s ochutnávkami tradičných chorvátskych aj medzinárodných pokrmov a oceňovaných vín z miestnych viníc. Michelinské ocenenia tento trend celkom iste ďalej posilnia", dodáva.

Andrej Maťko, Settour

 

Linky:

[1] https://neborijeka.com/
[2] https://www.hilton.com/en/hotels/rjkochi-hilton-rijeka-costabella-beach-resort-and-spa/dining/
[3] https://guide.michelin.com/hr/en/selection/croatia/restaurants
[4] https://croatia.hr/sk-SK
[5] https://www.safestayincroatia.hr/sk
[6] https://entercroatia.mup.hr/
[7] https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement
[8] https://mup.gov.hr/uzg-covid/english/286212
[9] https://www.croatia.hr/en-GB/coronavirus-2019-ncov-q-and-a
[10] https://htz1.croatia.hr/sites/default/files/2021-05/Za%20web_testni%20centri_novo.pdf
[11] https://ec.europa.eu/health/sites/default/files/preparedness_response/docs/covid-19_rat_common-list_en.pdf

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo