V Monaku sa diskutovalo o klimatických zmenách aj na pozadí fotografií Filipa Kuliseva

Autor FIJET Slovakia marec 2022 -
Albert II a Filip Kulisev počas výstavy v Monaku Albert II a Filip Kulisev počas výstavy v Monaku Foto Michel Dagnino

Súčasťou medzinárodného Polárneho sympózia, ktoré sa uskutočnilo koncom februára, bola aj výstava záberov polárnych oblastí od známeho slovenského fotografa.

Vedci v dňoch 24. – 25. februára diskutovali v Monaku najmä o vplyve klimatických zmien na Arktídu a Antarktídu, o príliš rýchlom topení sa ľadovcov a negatívach, ktoré prináša tento vývoj pre globálnu klímu.

„Napriek nehostinným podmienkam, chlade a nepohodliu mám studené miesta Zeme veľmi rád. Polárne oblasti na juhu i na severe azda najviditeľnejšie čelia v súčasnosti klimatickým zmenám,“ povedal Filip Kulisev pri príležitosti výstavy v záhrade Oceánografického múzea Grilles de Jardin St. Martin v Monaku.   

„Za posledné dve desaťročia jasne vnímam ako sa zmenšujú ľadovce, i to, že plavby na Severný pól sprevádza čoraz tenšia ľadová prikrývka. Mnohé živočíšne druhy rýchlo strácajú svoje prirodzené prostredie. Verím, že aj moje fotografie môžu byť budíčkom pre svetovú verejnosť,“ dodal.

Outdoorivá výstava „Polárna planéta“ obsahuje 40 veľkorozmerných fotografií zvýrazňujúcich krásu a niektoré z najpozoruhodnejších miest Arktídy a Antarktídy ako sú Južná Georgia, Falklandy, Špicbergy, Island, Zem Františka Jozefa alebo Grónsko.

Knieža Albert na výstave a projekcii filmu

Výstavu si v rámci súkromnej návštevy pozrelo aj monacké knieža Albert II a ďalší hostia zo spoločenskej a podnikateľskej sféry. Albert II si v spoločnosti slovenského fotografa nenechal ujsť ani jeho nový krátky film.

„Prináša pohľady na krásy našej planéty z dronu. Z vtáčej perspektívy vidíme mnoho detailov, ktoré nám bežne unikajú. Jednou z unikátnych častí filmu sú zábery erupcie na ostrove La Palma, kde vulkán chrlil oheň až do výšky 700 metrov. Vo filme sú aj pohľady do zákulisia mojej tvorby, ako sú napríklad zábery útoku slonieho stáda v Namíbii, plavby v desaťmetrových vlnách v Drakeovom prielive či  šnorchlovania so stovkami tisíc zlatých medúz na súostroví Palau,“ konštatoval po premiére filmu Filip Kulisev.

12 Rencontre Filip Kulisev 20220224 M DagninoFoto Michel Dagnino / Oceanographic museum

Z Monaka do Paríža

Už v poradí šiesta výstava v Monaku je pokračovaním spolupráce slovenského fotografa s Nadáciou kniežaťa Alberta II., ktorá sa zameriava na ochranu prírody a trvalo udržateľný rozvoj. Klimatické zmeny, biodiverzita a voda sú tri hlavné objekty záujmu tejto nadácie.

Návštevníci Monaka obdivovali outdoorovú výstavu Polárna Planéta už od 3. februára. Bola inštalovaná do 27. februára a potom sa presunula do Paríža, kde bude 30. – 31. marca súčasťou viacerých kultúrnych prezentácií, zameraných na ochranu životného prostredia v rámci rokovania Výboru pre životné prostredie OECD na ministerskej úrovni.

O fotografovi

Cestovateľ a fotograf Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP, sa za uplynulé desaťročie prepracoval do svetovej špičky vo fotografovaní prírodných scenérií. Absolvoval viac ako dve stovky individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal jedenásť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest.

Získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. V roku 2020 sa stal držiteľom zlatej kamery a Európskym profesionálnym fotografom roka v kategórii Dron (FEP European Drone Golden Camera Award).

F. Kulisev hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete.

FIJET Slovakia

IMG 6458Foto Filip Kulisev

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo