New Retail Summit 2022 ukázal, ako obchod viac priblížiť ľuďom

Autor TS apríl 2022 -

Viacero inovácií pre oblasť maloobchodu predstavili rečníci a partneri konferencie New Retail Summit, na ktorej sa zúčastnili štyri stovky zástupcov obchodných a dodávateľských firiem.

Zažité predstavy o obchode a o tom, čo a ako v obchode funguje, môžete na chvíľu odložiť. Predstavte si obchod, na ktorého streche sa pestujú bylinky a zároveň krmivo pre akváriá a ryby na predaj, ako v Rewe Wiesbaden.

Predstavte si obchod, v ktorom dodávatelia už nikdy nebudú musieť vyplňovať registračné karty v Exceli, ale budú mať všetky dáta o tovare prehľadne, správne a bezpečne v cloude od GS1. Predstavte si, že obchody už nemusia tlačiť stovky miliónov účteniek ročne a zákazníci ich majú všetky v mobile vďaka aplikácii od Mastercard.

Predstavte si, ako ponuka v obchodoch priamo motivuje k zdravému životnému štýlu a vedľa mäsa dostávajú rovnaký priestor i jeho rastlinné náhrady. Predstavte si, ako štát podporuje stovkami miliónov eur kvalitné domáce potraviny.

Toto všetko sa už deje alebo sa práve pripravuje. Aký obchod môže byť a čo to prinesie ľudom, sa mohli dozvedieť účastníci konferencie New Retail Summit 2022, ktorá sa uskutočnila v dňoch 19. – 20. apríla 2022

Regulácia nepomôže

Okrem vízií do budúcna sa program venoval i veľmi konkrétnym problémom súčasnosti, ako sú napríklad dopady inflácie a vojny na Ukrajine. Analytik INESS Martin Vlachynský potvrdil, že Slovensko čelí najvyššej inflácii od zavedenia eura (viac než po páde Lehman Brothers) a životná úroveň klesá. Za nutné považuje stabilizovať rozpočet na výdajovej strane a nepodľahnúť pokušeniu regulácie.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan ubezpečil, že aj napriek vojne na Ukrajine nehrozí nedostatok potravín a samotná Ukrajina plánuje zasadiť v tomto roku na 85 % svojich orníc. Za problém Slovenska považuje to, že v oblasti potravín stále vyváža suroviny a dováža výrobky z nich, navyše u ovocia a zeleniny je sebestačnosť veľmi nízka. To chce vláda zmeniť a zvýšiť podiel predaja slovenských potravín v reťazcoch zvýšenou podporou slovenských pestovateľov a spracovávateľov.

Odborníci pritom varujú pred reguláciou a ďalším „honom na obchodníkov“ prostredníctvom kvót. Zároveň odporúčajú posilniť privátne značky reťazcov na úkor predajov v promóciách, ktoré na Slovensku a v Česku na rozdiel od západných krajín prevažujú.

Proti regulačným bariéram sa vyslovila i prezidentka Zväzu obchodu Nadežda Machútová, medzi ktorej priority teraz patrí okrem iného otvorenie diskusie o voľnom predaji niektorých liekov v bežných obchodoch. „Bojovať o zákazníka je potrebné každý deň, opakovaná návšteva nie je samozrejmosť,“ povedala N. Machútová.

Digitálne inovácie skupiny Coop poodhalil Filip Kasana. Budú medzi nimi elektronické doklady pre držiteľov vernostných kariet, nabíjacie stanice alebo centrálny e-shop.

Spolupráca, nie súboj

Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu vyzdvihol i ďalšie trendy, ktoré sa aktuálne na trhu presadzujú, ako napríklad rast plant based a bio výrobkov, rýchle zavedenie elektronických cenoviek, dekarbonizácia predajní a logistiky.

„Je chybné si myslieť, že obchodníci a dodávatelia sú v konflikte. Obchod nevie požiadavky zákazníkov vyriešiť bez dodávateľov, potrebujeme obchodné partnerstvá,“ povedal M. Krajčovič. I on v tomto roku očakáva veľký tlak na maržu a polarizáciu dopytu rovnako ako zákazníckych skupín.

„Potraviny v strede budú klesať. Niektorí budú vyhľadávať lacnejší tovar, iní pôjdu po tom prémiovom s pridanou hodnotou, čo môže byť i lokálny pôvod.“ dodal M. Krajčovič s tým, že na zvýšenie predaja slovenského ovocia a zeleniny je potrebné v prvom rade investovať do skladov.

Veľký ohlas malo vystúpenie jedného z obhajcov kvalitných slovenských potravín Hansa Faltysa, spoluzakladateľa siete Starý Otec. Funguje už 11 rokov a postupne prechádza „tak trochu zo zúfalstva“ práve na vlastnú výrobu mäsových alebo mliečnych produktov, aby mal kontrolu nad kvalitou a zložením.

„Slovenský pôvod potravín nie je pre nás trend alebo nacionalizmus, je to jediná istota, že základná surovina je dobrá, pretože sa môžeme ľahko pozrieť do výroby a dozrieť na kvalitu, a zákazník potom skôr uverí tomu, že sú potraviny kvalitné,“ uviedol H. Faltys.

Kamenné predajne sú aj naďalej najdôležitejším miestom interakcie so zákazníkom a osobná skúsenosť je nenahraditeľná, potvrdil expert na shopper marketing z rakúskeho Rewe. Úlohou obchodníkov je teraz zlepšiť nákupný zážitok a prispôsobiť obchody rôznym nákupným misiám.

„Aby sa zákazník cítil dobre, potrebuje mať adekvátny sortiment,“ povedal Dominik Pavlišin z REWE International s tým, že je potrebné nájsť správnu mieru výberu vzhľadom na formát.

K dobrému pocitu pri nakupovaní stále viac patrí i POS reklama, ktorá zlepšuje orientáciu a uľahčuje výber. Počas pandémie dokonca podľa Adama Didova z POS Media Slovakia umožňovala ľuďom nakúpiť rýchlejšie. Niektorým nákupným misiám môže naopak veľmi dobre vyhovovať online predaj potravín, ktorý teraz intenzívne rozvíja spoločnosť Wolt.

„Obchod bližšie k ľuďom“ znamená, že rešpektuje viac ich potreby, napríklad stále rozšírenejšiu túžbu jesť zdravšie. Podľa Martina Mittnera z Nestlé Slovensko až tretina (32 %) Slovákov chce znížiť svoju spotrebu mäsa.

Predpovedá, že do roku 2025 bude sortiment rastlinných mliek, náhrad mäsa a ďalšej rastlinnej stravy na Slovensku 50-miliónový biznis. Kľúčová je podľa neho dostupnosť i v reštauráciách, pretože práve tam sú ľudia otvorení skúsiť nové veci.

Online a kamenný retail sa naďalej zbližujú

Klasický retail si viedol počas pandémie dobre i v online predaji, kde podľa Matěja Kapošváryho zo spoločnosti Shopsys rástli veľkí „kamenní hráči“ 5x rýchlejšie ako e-shopy. Vyzval na to, aby sa všetci snažili do online predaja dostať viac ľudskosti, napr. prispôsobili filtre vyhľadávania tomu, čo skutočne zákazníkov pri výbere zaujíma a jeho skúsenosť priblížili tej v prostredí predajne.

Cestou k zvýšeniu konverzného pomeru je napr. pestrejší popis tovaru pomocou obrazu a videa. „Nepodceňte tému e-commerce, majte to i v rámci firmy ako prioritu, vytvorte pozície a dajte tomu človeku právomoci, a hlavne rozprávajte so zákazníkmi,“ zhrnul odporúčania M. Kapošváry.

Príkladom úspešného prepojenia online a offline môže byť otvorenie nákupného centra Nivy počas pandémie, keď si 3 % obyvateľov Bratislavy stiahlo ich aplikáciu a prevádzkovateľ centra HB Reavis tak mohol lepšie pracovať s dátami o zákazníkoch.

Ďalším aktuálnym príkladom je spoločnosť Nay, ktorá vidí budúcnosť predajní ako logistických hubov schopných uspokojiť dnešného zákazníka, ktorý chce tovar hneď a nonstop servis.

Nay si na zvládnutie procesov pomáha softwarovými robotmi od firmy Soitron, ktoré preberajú napríklad spracovanie zrušených objednávok, vrátenie platieb, overovanie dostupnosti tovaru u dodávateľov a ďalšie činnosti, ktoré „uvoľnia ruky“ zamestnancom.

Celý program tohtoročného New Retail Summitu, ktorý sa konal , vyvrcholil galavečerom za účasti všetkých víťazov cien Mastercard Obchodník roka 2021. Vystúpeniami ním sprevádzala Jana Kirschner a jej band.

Konferencia spojená i s udelením cien Mastercard Obchodník roka potvrdila, že je najprestížnejším stretnutím obchodnej branže na Slovensku. New Retail Summit organizuje od roku 2020 spoločnosť Blue Events v spolupráci so Slovenskou alianciou moderného obchodu, Zväzom obchodu SR, Slovenským združením pre značkové výrobky a radom ďalších významných partnerov. Budúci ročník je naplánovaný v termíne 18. - 19. apríla 2023.

TS

Partneri