ITAPA: Digitalizácia môže priniesť skvelý nový svet, Slovensko však stále hľadá svoj smer

Autor TS jún 2022 -
ITAPA: Digitalizácia môže priniesť skvelý nový svet, Slovensko však stále hľadá svoj smer ITAPA

Rýchlosť zmien je veľká a nie vždy sa s nimi vieme vysporiadať. S riešeniami váhame a často ich odkladáme.

Zo Slovenska máme šancu urobiť úspešnú, modernú a navyše aj sebavedomú krajinu. Aby sme to však dokázali, je nevyhnutné odložiť bokom politikárčenie a staviť na súdržnosť a spoluprácu.

„Nachádzame sa uprostred volebného obdobia. Mnohí ľudia sú frustrovaní a možno si ani neuvedomujú, že práve dnes začínajú budovať skvelý nový svet. A ja verím, že stojím na čele vlády, ktorá dokáže položiť základy našej budúcnosti tak, že na nej budú chcieť stavať ďalšie generácie a nie ich meniť,“ vyhlásil na konferencii JARNÁ ITAPA 2022 predseda vlády Eduard Heger.

Inovácie pre lepšiu budúcnosť

Krajinu, v ktorej budeme chcieť žiť, dokážu zo Slovenska urobiť inovácie. Aj preto na ne vláda z Plánu obnovy a odolnosti SR vyčlenila až 600 miliónov eur. 

„Tu, na ITAPA sa nachádzajú ľudia, ktorí rozhodnú o tom, aké bude Slovensko. Sú tu investori, vizionári, podnikatelia, top manažéri aj štátni úradníci. A ja vás potrebujem na palube. Pozývam vás do spolupráce, pričom vás neprosím o dôveru, ale o trpezlivosť,“ povedal E. Heger.

„Poďme spolu nastaviť ekosystém a ukázať občanom, že ideme správnym smerom. Keď to spolu dokážeme, verím, že mi po dvoch rokoch dáte aj svoju dôveru,“ dodal premiér s tým, že je nevyhnutné, aby kvalitné služby začal poskytovať aj štát. 

„K tomu však potrebuje silné inštitúcie. A silné inštitúcie tvoria kvalitní ľudia. Tí musia mať byť nielen čestní, ale aj profesionálni.“

Transformácia, nestabilita a vzdelanie

Transformácia je cesta k novému svetu. „Tá bude tŕnistá, no je len na nás ako si ten svet vybudujeme. Kľúčovou vecou bude odolnosť ľudí voči zmenám,“ hovorí Vladimír Šucha, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Podľa neho sme sa do obdobia veľkej transformácie a nestability dostali okolo roku 2010. Práve toto obdobie sa spája s exponenciálnym nárastom dát a pripisujeme mu akýsi začiatok veľkej digitálnej transformácie. A sme v nej doteraz.

Vladimír Šucha zároveň podotkol, že pre vytvorenie nového lepšieho sveta budeme musieť potlačiť skúsenosti z minulosti a naučiť sa vidieť a prijať budúcnosť. Táto budúcnosť bude stáť na 4 kľúčových schopnostiach - tvorivosti, empatii, súcite a kritickom myslení. 

„Upozorňujem, že ani jedna z týchto kľúčových schopností sa nenachádza v mnohých európskych kurikulách. Toto sú schopnosti, ktoré mladí ľudia potrebujú dnes, aby zvládli zajtrajšok. S mladými ľuďmi treba pracovať vo formálnom, ale ešte viac v neformálnom vzdelávaní. A práve podpora neformálnych výchovných aktivít by si zaslúžila aj desaťnásobok toho čo má dnes,“ myslí si Vladimír Šucha.

S jeho slovami súhlasí aj sociológ Michal Vašečka, ktorý hovorí, že sa nachádzame uprostred paradigmálnej zmeny, ale nevieme ako dopadne. Rýchlosť zmien je príliš veľká, nie vždy sa však s nimi vieme vysporiadať, nastaviť vlastné politiky, a tak sa snažíme pred trendmi utiecť. 

„Problémom je, že vždy berieme krízy ako krízy. Berme ich ako príležitosť. Faktom je, že ľudia sa nikdy nemali lepšie, ako dnes. Ak sa chceme posunúť do lepšieho sveta, najprv si ako krajina stanovme, akú máme víziu. Nie na papieri, ale čo chceme povedať našou existenciou,“ zdôraznil M. Vašečka.

Hľadanie správnej reformy

Čo je alfou a omegou? Podľa panelistov jednoznačne školstvo. Doposiaľ sa ani jedna slovenská univerzita neobjavila v rebríčku 500 najkvalitnejších škôl sveta. 

„Pozícia našich škôl v ratingoch je stabilná. Treba zdôrazniť, že žiadna reforma nemala doposiaľ žiadny dopad na postup v týchto rebríčkoch. Ratingy sa nezmenili, my ideme reformami do priemeru, a preto sa musíme bližšie pozrieť na ich dopad,“ uviedol na ITAPA Ján Kyselovič z Centra vedecko-technických informácií SR.

Podľa M. Vašečku je správne cielená reforma vysokého školstva obrovskou nutnosťou. Vláda však musí urobiť ešte dve veci, aby sme mohli povedať, že žijeme nový svet. 

„Zreálniť boj s hybridnými hrozbami a zlepšiť meno krajiny vo svete. Na Slovensku vznikajú úžasné a celosvetovo unikátne produkty. No produkty označené Made in Slovakia sa ťažko vyvážajú, pretože ho mnohí neberú ako relevantné, niektorí sa k nemu nepriznávajú,“ zhodnotil Vašečka.

Čipy namiesto áut

Rast našej ekonomiky len vďaka automobilového priemyslu či priemyslu ako takému už dnes môžeme považovať za zašlú slávu. Podľa expertov by sme sa mali zamerať na moderné technológie s pridanou hodnotou.

Podľa Radoslava Daniláka, zakladateľa spoločnosti Tachyum, ktorý na Slovensku vyvíja čip do superpočítača, by mala byť vízia budúcnosti krajiny založená na produkcii čipov a iných digitálnych technológií. 

„O dva až štyri roky by sme mali byť popredným lídrom v ich produkcii, krajine by sa rapídne zvýšili príjmy a naša životná úroveň by vzrástla. Toto je moja predstava nového sveta pre Slovensko,“ doplnil R. Danilák.

TS ITAPA

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo