Cinematik prináša filmy ocenené na najväčších festivaloch, uvedie aj nový film o Sissi

Autor Lucia Fajnerová august 2022 -
Cinematik prináša filmy ocenené na najväčších festivaloch, uvedie aj nový film o Sissi Vicky Krieps ako Sissi vo filme Korzet

Aj v tomto ročníku Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch majú diváci príležitosť vidieť ako prví na Slovensku novinky špičkových európskych aj svetových filmárov.

Viaceré z nich už tradične prichádzajú ovenčené niektorou z cien z prestížnych festivalov Sundance, San Sebastián, Benátky, Cannes či Berlinale. Sedemnásty ročník Cinematiku sa začína 13. septembra 2022.

Cesty slávy

Festivalová sekcia Cesty slávy je už stabilnou súčasťou Cinematiku. Návštevníci sa v nej môžu tešiť na pestrý výber oceňovaných festivalových filmov, ktorých cesty za slávou sa začali práve v uplynulom roku. Jej zostavovateľom je člen programového tímu Peter Konečný.

Jedným z najzvučnejších titulov je v tejto sekcii nepochybne Vortex (Vortex, 2021) ikonického argentínskeho filmára Gaspara Noého. Psychologická dráma s Dariom Argentom a Françoise Lebrun je príbehom manželov, ktorí sa snažia vysporiadať so strasťami staroby. Film mal premiéru na festivale v Cannes.

Fanúšikovia filmovej hrôzy by mali spozornieť pri filme Men (Men, 2022). Nezávislý horor Alexa Garlanda pracuje s prvkami ľudových povestí. Jeho hlavnou hrdinkou je mladá vdova (Jessie Buckley), ktorá sa po manželovej samovražde pokúša nájsť rovnováhu na malebnom, no odľahlom panstve. Aj tento film bol premiérovo uvedený v Cannes.

Film ukrajinskej režisérky a scenáristky Maryny Horbač Klondike (Klondike, 2022) má takisto za sebou úspešnú festivalovú púť: Blysol sa v programe Berlinale, kde získal Cenu ekumenickej poroty, ale aj na Sundance, odkiaľ si jeho tvorkyňa odniesla Cenu za réžiu. Príbeh nás prenesie na ukrajinsko-ruské hranice do roku 2014, kedy došlo k zostreleniu lietadla s takmer 300 pasažiermi na palube.

Kórejský režisér Park Chan-wook získal v Cannes Cenu za réžiu s novinkou Podozrivá (Heojil kyolshim, 2022), mysterióznou krimi drámou, v ktorej sa detektív nebezpečne zblíži so ženou podozrivou z vraždy manžela.

Cenu Poroty v Cannes tento rok získali Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch za film Osem hôr (Le otto montagne, 2022) podľa rovnomenného bestselleru Paola Cognettiho. Je to film o priateľstve, majestátnych horách a o tom, na čom v živote naozaj záleží.

Zástupcom severskej kinematografie bude v sekcii Cesty slávy film Krásne bytosti (Berdreymi, 2022) islandského režiséra Guðmundura Arnara Guðmundssona opisujúci príbeh dospievajúceho outsidera Balliho a jeho partie. Film zaujal svojou surovou poetikou na Berlinale, kde získal cenu Label Europa Cinemas.

Návštevníci Cinematiku sa môžu tešiť aj na víťaza Veľkej ceny poroty v kategórii World Cinema zo Sundance festivalu: Je ním debut bolívijského režiséra Alejandra Loayzu Grisiho Utama (Utama, 2022). Pozýva na vyprahnutú juhoamerickú polopúšť za starnúcim manželským párom z kmeňa Kečua, ktorého životný štýl sa nezadržateľne mení vplyvom klimatických zmien.

Z benátskeho festivalu na Cinematik prichádza Diera (Il buco, 2021), domáci víťaz Zvláštnej ceny poroty. Podmanivý, chvíľami priam meditatívny film zachytáva krásu juhotalianskeho vidieka, kam prichádza skupinka dobrodruhov zo severu prebádať jaskyňu.

Prehľad titulov v programe sekcie Cesty slávy uzatvára francúzska dráma Noční pasažieri (Les Passageres de la Nuit, 2022), ktorá mala premiéru na Berlinale. Scenárista a režisér Mikhaël Hers film postavil najmä na hereckom majstrovstve Charlotte Gainsbourg. V príbehu odohrávajúcom sa v Paríži 80. rokov 20. storočia stvárňuje ženu, ktorá si po rozchode s manželom nájde prácu v rozhlase.

Riaditeľov výber

Spoľahlivým zdrojom prvotriednych filmových zážitkov je na Cinematiku už tradične aj sekcia Výber umeleckého riaditeľa, ktorú dramaturgicky zastrešuje Vladimír Štric. Opäť pôjde o sedmičku výnimočných medzinárodných filmov, ktoré sa už blysli aj v programe rôznych zahraničných festivalov. Pre slovenského diváka však ide zväčša o novinky.

Jedným z týchto filmov bude aj Korzet (Corsage, 2022), životopisná historická dráma rakúskej režisérky Marie Kreutzer, ktorá poodhaľuje súkromný život aj osobnosť Alžbety Bavorskej, známej ako Sissi. Jej herecká predstaviteľka Vicky Krieps si za svoj výkon odniesla cenu Un certain regard z Cannes.

Milovníkov francúzskej kinematografie určite poteší novinka režisérky Claire Denis Neverná (Avec amour et acharnement, 2022), v ktorej si Juliette Binoche zahrala ženu uviaznutú v ľúbostnom trojuholníku. Režisérka si za film odniesla Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu z Berlinale.

Príbeh drevorubača (Metsurin tarina, 2022) fínskeho básnika a filmára Mikka Myllylahtiho je originálnou severskou komédiou o hľadaní zmyslu života v ťažkých situáciách. Film mal premiéru v Cannes.

Mothering Sunday (2021), ďalší zástupca britskej kinematografie, je romantická historická dráma z medzivojnového obdobia. Vo filme režisérky Evy Husson si zahrali Odessa Young, Olivia Colman aj Colin Firth.

Až do sýrskeho Kurdistanu pozýva film Susedia (Neighbours, 2021). Režisér Mano Khalil v ňom rozpráva príbeh malého Sera, ktorý vyrastá v 80. rokoch 20. storočia v ťaživom ovzduší diktátorského režimu.

Posledným filmom zo sekcie Výber umeleckého riaditeľa je Blessed Brothers (La santa piccola, 2021) talianskej režisérky Silvie Brunelli. Dráma o priateľstve dvoch chlapcov zaujala kritiku na festivaloch v Benátkach aj Ríme.

Lucia Fajnerová

 

Cinematik partneri 2022

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo