Čapované pivo v čistokrvnej kaviarni? Minivýčap z Plzne umožňuje takýto cross-over

Autor Martin Erdöfy september 2022 -

Plzenský Prazdroj mieri s novinkou do sveta kaviarní a bistier. Tam, kde bolo doteraz popri káve, tortách a sendvičoch k dispozícii nanajvýš pivo vo fľašiach a plechovkách.

V slávnom pivovare na tento účel vyvinuli originálny dizajnový minivýčap Barnie, ktorý využíva prvky technológie tankového piva. Zmestí sa na barový pult a je jednoduchý na obsluhu aj údržbu.

Na Slovensku funguje takýto výčap v pilotnej prevádzke zatiaľ v prvých 20 kaviarňach a moderných bistrách v Bratislave a v Košiciach. V Česku ho používajú v Prahe, Brne a Ostrave. Cieľom Prazdroja je do konca roka umiestniť minivýčap v ďalších desiatkach prevádzok na Slovensku a v Česku.

„Kaviarne a ďalšie malé prevádzky typu bistier alebo menších barov sú veľmi zaujímavou oblasťou trhu. Ročne v nich ľudia minú tretinu celkového objemu v rámci gastro sektora,“ hovorí Veronika Hořáková, riaditeľka oddelenia rozvoja obchodu Plzeňského Prazdroja.

„Pivo síce nie je tým hlavným, čo tu hostia hľadajú, napriek tomu vidíme, že záujem oň rastie. Preto chceme dať ľuďom možnosť vychutnať si tu aj pivo, napríklad počas sobotňajšieho brunchu alebo popoludňajšieho stretnutia s priateľmi, a v tej najlepšej podobe – teda čapované. Preto sme vyvinuli Barnieho,“ vysvetľuje.

Výsledok tvorivosti študentov

Základ pre nový výčap dal inovatívny hackathon, teda súťaž študentov technických univerzít a ďalších technických nadšencov, ktorú Prazdroj organizoval v roku 2019. Na ňu potom nadviazal technický vývoj expertov z Prazdroja v spolupráci s konzultačnou pro-inovačnou spoločnosťou Unico.Ai a dodávateľom chladiacich systémov Sinop.

„Cieľom bolo vytvoriť malý, na obsluhu aj údržbu jednoduchý a pritom plne funkčný výčap pre miesta, kde by sa klasický veľký výčapný pult nezmestil ani nevyužil, pretože tam nie je taký dopyt po pive ako v klasických podnikoch. Skrátka, aby jediná pena v kaviarňach nebola len tá v cappuccine,“ dopĺňa Šimon Pokorný, projektový manažér Plzeňského Prazdroja.

Finálne riešenie sa inšpirovalo technológiou tankového piva, ktorú Prazdroj začal presadzovať pred viac ako 26 rokmi, a ktorá sa zrodila práve na Slovensku.

„Vo výčape je plastový pivný súdok s vakom. Funguje na rovnakom princípe ako vak v pivnom tanku – pri čapovaní z neho kompresor vytláča pivo, ktoré vôbec nepríde do kontaktu so vzduchom. Okrem toho je vo vnútri aj chladenie zaručujúce správnu teplotu piva. Barnie všetky komponenty ukrýva vo vnútri dizajnového obalu,“ vysvetľuje Petr Kostlán, ktorý mal technologický vývoj Barnieho v Prazdroji na starosti.

Malý výčap je nenáročný na údržbu; celé pivné vedenie je totiž bezsanitačné. „Obsluha spolu s novým súdkom vždy vloží aj nové hadičky, vďaka čomu je zachovaná čistota a maximálna kvalita čapovaného piva,“ dopĺňa Petr Kostlán.

Ekológia na háku

Rovnako ako pri iných obaloch aj u Barnieho dbá Prazdroj na maximálnu šetrnosť k prírode. Pivné súdky spolu s pivným vedením sú plne recyklovateľné. Prazdroj im navyše v spolupráci s dizajnovým štúdiom NAHAKU vdýchne nový život – vyrába z nich svietidlá.

„Z jednorazových plastových súdkov sme navrhli a vyrobili svietidlá. Visia napríklad v pražskom podniku Manifesto Market alebo v britskom Manchesteri. Aktuálne riešime možnosť sériovejšej výroby, aby boli dostupné pre širokú verejnosť,“ uvádza Josef Rozehnal zo štúdia NAHAKU.

63572 1571387746423 600x400 (Zdroj: NAHAKU)

Štúdio funguje ako laboratórium dizajnu založené na princípe upcyklácie. Vytvára inštalácie a produkty s pridanou morálnou hodnotou. Spolupracovalo už napríklad so spoločnosťami LVMH Moët Hennessy, Mattoni, O2, TON a ďalšími.

Kvalitné pivo v novom prostredí

Hoci minivýčap Barnie je jednoduchý na obsluhu, ani pri ňom Prazdroj nepoľavuje zo svojich štandardov.

„Čistý a mokrý pohár je základ, bez ohľadu na to, z akého kohútika pivo tečie. Ani Barnie nie je výnimkou. Preto aj v kaviarňach, rovnako ako v bežných podnikoch, budeme školiť obsluhu, aby dokázala pivo správne načapovať a naservírovať a hostia odchádzali s najlepším zážitkom,“ hovorí Šimon Pokorný.

Prazdroj si od novinky sľubuje, že podporí záujem o pivo aj v podnikoch, kde hrá prím káva alebo víno. „Na Slovensku je zhruba dvetisíc kaviarní a bistier a vidíme v nich potenciál pre rozvoj predaja. Zvlášť vo väčších mestách sa tento segment v posledných rokoch výrazne rozvíja. Veríme, že pokiaľ bude v ponuke skvele načapované pivo, stane sa vhodným doplnkom kaviarenského sortimentu,“ dodáva Šimon Pokorný.

Pivné súdky pre Barnieho majú objem 10 litrov. Pivovar v nich teraz ponúka svoj ležiak Pilsner Urquell a tiež pivá z minipivovaru Proud.

Martin Erdöfy, PR Clinic

Barnie na Slovensku v pilotnej prevádzke funguje zatiaľ v prvých 20 kaviarňach a moderných bistrách v Bratislave a Košiciach Zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo