Javier Bardem v kinách ukazuje, ako môže vyzerať Dobrý šéf

Autor Lucia Muráriková október 2022 -
Javier Bardem v kinách ukazuje, ako môže vyzerať Dobrý šéf Bontonfilm

Známy španielsky herec patrí k najväčším filmovým „chameleónom“ súčasnosti. Jeho imidž a charakter sa mení takmer v každom filme a to platí aj v novej komédii s názvom Dobrý šéf.

Stvárňuje tu šéfa továrne na výrobu priemyselných váh Julia Blanca – navonok priateľského a žoviálneho päťdesiatnika, ktorému šediny, okuliare s tenkým rámom a sivý oblek dodávajú autoritu a vážnosť.

Julio má rád v živote rovnováhu a poriadok. Celá stena v jeho veľkom dome je ovešaná diplomami za vynikajúce podnikanie a teraz si predsavzal rozšíriť svoju zbierku o ďalšie ocenenie.

Jeho spoločnosť sa dostala do finále ceny regionálnej vlády pre najlepší podnik a čoskoro má továreň navštíviť hodnotiaca komisia. Dovtedy musí byť na pracovisku všetko tip-top a to aj za cenu, že sa poriadok dosiahne nie tak celkom etickými prostriedkami...

Namiesto rodiny firma

Julio Blanco nie je žiadny neosobný korporátny manažér, jeho továreň s názvom Váhy Blanco je rodinná firma, ktorú viedol už jeho otec. Všetkých tu pozná, všetci poznajú jeho a on berie rodinné podnikanie naozaj vážne.

Viete, že sme so ženou nemali deti. Mojimi deťmi ste vy všetci,“ pripomína svojim zamestnancom. Osobný prístup k podriadeným sa dnes berie ako znak dobrého manažéra.

No Juliova otcovská starostlivosť o zamestnancov nie je vždy tak úplne s kostolným poriadkom. „Ak vaše problémy ovplyvňujú chod firmy, sú to aj moje problémy,“ vyhlasuje a snaží sa ťahať za nitky ich osobných životov viac, než je zdravé.

Ľudia mimo kontroly

Juliove intrigy a zásahy do súkromia zamestnancov vrcholia krátko pred príchodom hodnotiacej komisie do firmy. Ako naschvál sa totiž práve vtedy všetok ťažko vybudovaný poriadok začne rúcať.

Vedúci výroby má doma manželské problémy, a tak v práci robí jeden kiks za druhým. Pred továrňou demonštruje nedávno prepustený zamestnanec a aby toho nebolo málo, karty zamieša aj nová stážistka na marketingu, ktorá je nebezpečne sexi.

Julio bude mať čo robiť, aby stihol všetky problémy včas zamiesť pod koberec...

Žatva ocenení

Dobrý šéf je do veľkej miery one man show Javiera Bardema, ktorý má bezpochyby kľúčovú zásluhu na tom, že sa táto zlomyseľne vtipná čierna komédia z pracovného prostredia stala najlepším španielskym filmom minulého roka.

Snímka získala filmové ocenenie Goya (španielsku obdobu Oscara) v šiestich kategóriách vrátane hlavnej ceny za najlepší film, ceny za réžiu, scenár, hudbu či strih.

Javier Bardem sa, neprekvapivo, stal najlepším hercom v hlavnej úlohe. Jeho výkon v komédii Dobrý šéf nezarezonoval len doma v Španielsku, ale aj vo svetových médiách.

Bardem je ako moderný Machiavelli s diplomom z manažmentu skrátka strhujúci,“ píše o filme americký magazín Deadline.

Je len málo hercov, ktorí by túto úlohu dokázali zvládnuť: Blanco musí byť zároveň odpudzujúci, dôveryhodný, príjemný aj uveriteľne príťažlivý. Bardem ho stvárňuje s bravúrou a príjemne klamlivou žoviálnosťou stredného veku, ktorá naznačuje, že v úlohách obyčajných päťdesiatnikov zo strednej triedy má táto španielska hviezda v súčasnosti na plátne len málo rovnocenných partnerov,“ zložil hercovi poklonu aj britský časopis Uncut.

Snímka o rafinovanom, manipulatívnom a zároveň šarmantnom a neodolateľnom Dobrom šéfovi je v slovenských kinách od 6. októbra 2022.

Lucia Muráriková, Bontonfilm

Dobrý šéf Javier Bardem4

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo