Eurovea sa dokončuje a pripravuje na otvorenie

Autor JTRE marec 2023 -
Eurovea sa dokončuje a pripravuje na otvorenie JTRE

Už o pár mesiacov sa bratislavská Eurovea stane najväčším a najkomplexnejším nákupným centrom na Slovensku.

Aktuálne prebiehajú na stavbe novej budovy nákupného centra a jeho okolia rušné dokončovacie práce, kolaudácie a prípravy pred májovým otvorením.

Otváranie bude postupné

V interiéri nákupnej pasáže je položená dlažba, montuje sa mobiliár a kiosky. V marci sa začne s upratovaním a dolaďovaním spoločných priestorov. „To isté platí aj pre našich nájomcov, ktorí si momentálne upravujú a zariaďujú svoje obchodné jednotky alebo sa pripravujú na kolaudácie,“ hovorí Katarína Paule, leasingová manažérka Eurovea.

Otvárať sa však bude postupne. „Niektorých súčasných nájomcov sme relokovali alebo im poskytli možnosť zväčšiť priestor, preto prvé značky začnú otvárať už skôr v aktuálnej nákupnej pasáži.

Väčšina obchodov, vrátane írskeho odevného reťazca Primark, otvorí v máji a ďalšie sa pridajú postupne. Zákazníkom tak budeme prinášať každý mesiac niečo nové,“ vysvetľuje podrobnosti otvorenia Katarína Paule.

Otvorenie len s malým sklzom

Výstavba rozšírenia nákupného centra Eurovea sa začala v roku 2019. „Za päť rokov výstavby nás postretlo veľa situácií, ktoré sa nedali predvídať – ako napríklad pandémia covidu-19, ktorá zastavila dodávky od našich zahraničných partnerov, spôsobila výpadky pracovnej sily a určité formy obmedzení s obrovským dopadom na náš časový harmonogram.

Sme preto nesmierne radi, že sa nám podarilo posunúť otvorenie extenzie nákupného centra iba o mesiac. Pri takom obrovskom projekte to považujeme za úspech,“ vysvetľuje projektový manažér JTRE Luboš Kaštan.

Mestotvorné prvky

Dokončuje sa aj okolie nákupného centra. Denne je na stavbe okolo päťsto pracovníkov. Najväčší progres je viditeľný na Pribinovej ulici, ktorá sa postupne mení na moderný mestský bulvár s námestím priamo pred hlavným vstupom do nákupného centra.

Eurovea shopping namestie 0

Tam sa práve dokončujú tri oddychové zóny, takzvané ostrovčeky zelene, oválneho tvaru lemované lavičkami. Cez dva z nich bude spontánne pretekať voda rôznymi smermi. Takto zakomponovaná fontána a zvuk vody odkazujú na element vody, ktorý je s Euroveou spojený už od jej vzniku.

Tok Dunaja symbolizuje aj ikonická sklenená strecha pretekajúca medzi administratívnou budovou Pribinova 34 a rezidenciami Riverside lemujúcimi dunajskú promenádu. Prirodzene prepája existujúcu a novú budovu nákupnej pasáže.

Tento dominantný prvok bol použitý aj na novovybudovanom bulvári Pribinova, na prestrešení vjazdov a výjazdov do podzemnej garáže, aby dizajnovo prepájal exteriér s nákupnou pasážou.

Zelená strecha a promenáda

Strechu nákupného centra dopĺňa výsadba, ktorá je už dokončená. Celková plocha zelenej strechy je 3 942 m2, čo je takmer veľkosť futbalového ihriska. Na vegetačnej streche sa strieda mix tráv a skalničiek, 6 druhov rozchodníka, 20 druhov rôznych bylín a niekoľko druhov okrasných tráv.

Práce finišujú aj na obľúbenej promenáde. „Predĺžená promenáda bude hotová pri otvorení až po mrakodrap a koncom leta ju oživí nové vizuálne dielo Octahedral Body od Viktora Freša, ktoré vybrala odborná porota spomedzi 25 návrhov českých a slovenských umelcov vo verejnej súťaži,“ dopĺňa projektový manažér JTRE Luboš Kaštan.

Eurovea 04

Vyše 300 prevádzok a najväčšia gastrozóna

Eurovea sa po otvorení stane najväčším a najkomplexnejším nákupným centrom na Slovensku, keď na ploche 85 000 m2 ponúkne návštevníkom 320 obchodov, reštaurácií, barov a kaviarní.

Kľúčovým nájomcom novej časti bude dvojpodlažná predajňa írskeho módneho reťazca Primark, ktorý tam otvorí svoju prvú prevádzku na Slovensku.

Nová stravovacia zóna sa zdvojnásobí. S kapacitou 1 156 miest, doplnená o štýlový Food Hall vytvorí spolu so 16 reštauráciami na promenáde pri Dunaji najväčšiu gastro destináciu na Slovensku.

Rozrastie sa aj multikino Cinema City, ktoré bude mať po rekonštrukcii 17 sál a úplne nový VIP koncept.

Komplex nad zemou aj pod zemou

Nákupné centrum je priamo prepojené s prvým slovenským mrakodrapom Eurovea Tower, administratívnou budovou Pribinova 34 so zeleným certifikátom BREEAM Excellent a rezidenciami Riverside lemujúcimi dunajskú promenádu.

Tieto stavby vrátane modernej kancelárskej budovy Pribinova 40 pri moste Apollo s certifikátom udržateľnosti BREEAM Outstanding sú súčasťou projektu Eurovea2 a v podzemí ich spája veľká dvojpodlažná garáž s kapacitou až 4 000 parkovacích miest.

Súčasťou výstavby je aj predĺženie nábrežnej promenády, vybudovanie bulváru Pribinova s prípravou na električkovú trať a ďalšie verejné priestory, ihriská i športoviská, ktoré postupne pribudnú v novovznikajúcej štvrti bratislavského downtownu Eurovea City.

Koncept organizácie bulváru Pribinova a dizajn verejných priestorov navrhla medzinárodne uznávaná architektka a urbanistka Beth Galí.

TS JTRE

 

Eurovea eac tab living

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo