Lidl nebude v letákoch lákavo prezentovať výrobky, ktoré neprospievajú zdraviu detí

Autor OTS marec 2023 -

Reťazec chce nastaviť nové štandardy marketingovej komunikácie s ohľadom na maloletých zákazníkov.

Spôsob, akým sa stravujeme, má obrovský vplyv na naše zdravie, pričom návyky si z veľkej časti vytvárame už v detstve. Lidl si to uvedomuje a ako prvý na Slovensku prichádza od marca 2023 s novými štandardmi pri marketinovej komunikácii výrobkov pre deti.

Diskont sa zameria najmä na zodpovednú marketingovú komunikáciu, ktorú môžu vnímať deti. Týka sa to predovšetkým potravín s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín, cukru či soli. Pri tomto opatrení sa riadi odporúčaním Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Reťazec bude zároveň propagovať zdravú a vyváženú stravu pre deti. Do konca roku 2025 odstráni motívy adresované deťom z obalov potravinárskych výrobkov vlastnej značky, ak tie nespĺňajú požiadavky WHO.

Obezita predstavuje jeden z najväčších civilizačných problémov. Podľa aktuálnych odhadov sa celosvetovo týka asi 900 miliónov dospelých a 300 miliónov detí. Nadváhou alebo obezitou trpí šesť až sedem z desiatich Slovákov, čo nás radí medzi krajiny s najvyššou mierou obezity v Európe.

Žiadne lákavé obrázky nezdravých produktov

„Na Slovensku máme 161 predajní a denne v nich oslovujeme státisíce zákazníkov. Máme významný vplyv na ich stravovacie návyky. Záleží nám na zdraví zákazníkov – súčasných i budúcich. Uvedomujeme si našu zodpovednosť a prijímame preto konkrétne záväzky,“ povedal Martin Nagy, konateľ Lidl Slovenská republika zodpovedný za oblasť nákupu a marketingu.

„Zameriavame sa na hlavne na naše privátne značky, ktoré tvoria až 80 % nášho sortimentu a zároveň máme priamy dosah na ich zloženie, kvalitu a balenie,“ vysvetlil.

Zodpovednejšie nastavenie marketingu detských produktov v praxi znamená, že v letákoch, inzerátoch, televíznej reklame a všetkých ďalších propagačných materiáloch nebude Lidl využívať imidžové fotografie či vizuály, ktoré by podporovali nezdravé výrobky.

V komunikácii diskontu sa tak viac nebudú objavovať deti napr. s čokoládou, lízankou, zmrzlinou alebo sladenými nápojmi. Výnimkou sú akčné ponuky počas Vianoc, Veľkej noci a halloweenu.

Bez podpory postavičiek a darčekov

Do konca roka 2025 zmiznú z obalov všetkých privátnych značiek Lidla motívy lákajúce deti, ako napríklad kreslené postavy či zvieratá. Súčasťou mnohých produktov či ich balení nebudú viac ani hračky, nálepky či zberateľské kartičky.

Zmenia sa aj názvy výrobkov tak, aby neobsahovali priamu referenciu na detského zákazníka či ho inak lákali bez konkrétneho logického napojenia na produkt.

Nejde pritom o prvú takúto iniciatívu Lidla. Už v roku 2018 si diskont stanovil cieľ znížiť množstvo pridaného cukru a soli vo výrobkoch vlastných značiek v priemere o pätinu. Prioritne sa pritom zameriava na produkty, ktoré konzumujú deti.

V marci tiež prebieha tzv. darčekobranie v aplikácii Lidla zamerané na ovocie a zeleninu. Za určité hodnoty nákupu ovocia a zeleniny dostanú zákazníci odmenu v podobe zľavových kupónov na konkrétne produkty. Cieľom je aj v tomto prípade motivovať zákazníkov k zdravším stavovacím návykom.

Nové štandardy marketingovej komunikácie s ohľadom na deti sú súčasťou záväzku spoločnosti Lidl k uvedomelému stravovaniu.

OTS

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo