Takmer dve tretiny Slovákov preferujú online bankovníctvo

Autor TS máj 2023 -
Takmer dve tretiny Slovákov preferujú online bankovníctvo Unsplash / Malte Helmhold

Obľúbenou technologickou metódou klientov 365.banky je tvárová biometria.

Slováci si čoraz viac osvojujú digitálne technológie, čo ide ruka v ruke s rastúcou dôverou voči bankovým operáciám v digitálnom priestore. Podľa prieskumu Eurobarometra má dôveru v online bankovníctvo 61 % Slovákov.

Digitalizáciu pritom urýchlila aj pandémia koronavírusu, ktorá nahrávala nielen online bankovým službám, ale aj bezhotovostným transakciám.

„K dôvere, ale aj čoraz častejšiemu využívaniu digitálnych technológií, ako sú mobilná aplikácia, internet banking resp. platby mobilom a hodinkami, prispieva nielen vysoká miera bezpečnosti, ale aj ich jednoduché ovládanie,“ hovorí Linda Valko Gáliková, head of PR v 365.bank.

Cez mobil sa riešia aj komplexné produkty

„V digitále už nezadávame len platobné prevody, ale presúvajú sa sem aj komplikovanejšie produkty. Otvorenie účtu cez mobil, digitálne platby, načerpanie úveru, žiadosť o hypotéku alebo investovanie do podielových fondov dnes vybavíme na pár klikov v aplikácii,“ dodáva PR manažérka banky.

V susedných krajinách je pritom dôvera v online služby porovnateľná ako na Slovensku. V Česku a v Maďarsku dôveruje digitálnym službám 61 % klientov bánk, v Rakúsku o niečo viac – 69 % a v Poľsku až 77 % z opýtaných v prieskume Eurobarometra.

Inovácie a bezpečnosť v jednom

Dôvera a bezpečnosť digitálnych riešení sú pritom prepojené nádoby. Typickým príkladom bezpečnostnej technológie, ktorú navyše ľudia využívajú v bežnom živote na dennej báze, je tvárová biometria.

 „V priebehu niekoľkých sekúnd dokážu systémy zanalyzovať a vyhodnotiť množstvo vstupov, výsledkom čoho je rýchle a spoľahlivé overenie identity a ‚živosti‘ človeka,“ hovorí Ján Záborský, communication manager v Innovatrics.

Pre potreby bankovníctva tvárová biometria sleduje približne 30 referenčných bodov. Algoritmus vyhodnocuje polohu a tvar očí, nosa, lícnych kostí a brady, ktoré porovnáva s fotografiou z občianskeho preukazu.

Preferencia nových metód

Podľa L. Valko Gálikovej biometriu v podobe odtlačku prsta alebo skenu tváre využíva až 6 z 10 bankových klientov. Ide najmä o situácie ako sú zakladanie účtu, odomykanie aplikácie či platby mobilom.

Pri digitálnom zakladaní účtu zároveň tvárovú biometriu klienti preferujú pred klasickým videohovorom. Podľa 365.bank využíva tento spôsob online overenia identity až 85 % klientov.

TS

 

Mohlo by vás zaujímať:

Digital Restaurant predstavil nové možnosti pre gastrobiznis na Slovensku

Investori cez smartfón sú najodvážnejší večer, no nekončí sa to vždy dobre, ukázala štúdia

Ericsson Mobility Report: Globálny rast 5G v čase makroekonomických výziev

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo