Z inovácií 21. storočia môžu profitovať zákazníci aj prevádzkovatelia reštaurácií

Autor Zuzana Vrbová máj 2023 -

V stánku Digital restaurant na veľtrhu Danubius Gastro v Bratislave mali návštevníci príležitosť vyskúšať si objednávanie pomocou aplikácie Qerko. Aké boli ich najčastejšie otázky?

Systém objednávania a platenia v reštaurácii, pri ktorom zákazníci nemusia čakať na čašníka ani chodiť k pultu, funguje na slovenskom trhu od roku 2022. Reštaurácie, v ktorých je etablovaný systém Qerko, oceňujú najmä ušetrený čas práce obsluhy.

„Na Slovensko sme priniesli nielen najpohodlnejší spôsob platby na svete, ale aj nástroj, kde si používatelia môžu na jednom mieste rezervovať, objednať, zaplatiť a poskytnúť spätnú väzbu,“ priblížil Viktor Tecl, country manager Qerka na Slovensku.

Výhody platenia s pomocou QR kódu

V. Tecl konštatoval, že trend vo využívaní aplikácie je rastúci a okruh jej používateľov sa čoraz viac rozširuje aj do miest mimo Bratislavy. Priblížil argumenty a odpovede na najčastejšie otázky, ktoré dostávali zástupcovia tejto inovatívnej firmy počas prezentácie na potravinárskom veľtrhu v Inchebe. Prinášame niektoré z nich.

Qerko Viktor Tecl Viktor Tecl

Nestratíme kontakt so zákazníkmi?

Práve naopak. Objednávanie a platby prostredníctvom aplikácie priamo na stole urýchlia procesy vo frekventovaných častiach dňa ako obednú a večernú špičku, počas ktorých chcú byť hostia rýchlo obslúžení a vybavení. Ušetrený čas pomôže skvalitniť a spríjemniť návštevu reštaurácie a personálu vznikne priestor na vytváranie príjemnej atmosféry a zlepšovanie služieb či komunikácie so zákazníkmi.

Nestratí personál prehľad o tom, čo je už zaplatené?

V časoch najväčšej hektiky, čo býva zväčša okolo obeda a vo večerných hodinách, je niekedy zložité zorientovať sa, ktorý stôl má účet už zaplatený. Inovatívna aplikácia Qerko spolu s viacerými pokladničnými systémami* predstavuje výhody pre obe skupiny používateľov – prevádzkovateľov aj návštevníkov reštaurácií.

Po každej platbe uvidí obsluha upozornenie v pokladničnom systéme a nestratí tak prehľadom o zaplatených stoloch. Čašníci sa tak môžu sústrediť na svoju prácu a vďaka Qerku obslúžiť viac zákazníkov. Hostia budú zasa spokojní, že platbu vybavili rýchlo. Obrovským benefitom pre prevádzky je práca s dátami, ktoré vedia využiť vo svoj prospech.

Neodíde viac zákazníkov bez zaplatenia?

S Qerkom na stole nerastie počet ľudí, ktorí odídu bez zaplatenia. Práve naopak. Qerko uľahčuje a urýchľuje túto časť návštevy prevádzke aj zákazníkovi. Ten z podniku bez zaplatenia neodíde napríklad kvôli dlhému čakaniu na objednanie alebo platbu.

Keď budú hostia platiť aplikáciou, neprídeme o prepitné?

Pri digitálnom platení v aplikácii Qerko má každý zákazník na výber hneď niekoľko možností nastavenia výšky prepitného. Prepitné sa v skutočnosti premietne do väčšieho „tringeltu“ ako pri zaokrúhľovaní sumy pri platbe kartou či v hotovosti, čo ukázali aj nedávne štatistky. Tie hovoria, že v Českej republike a rovnako aj na Slovensku dávajú zákazníci štedrejšie prepitné cez Qerko a to konkrétne až o 40 % viac ako cez terminály. Qerko posiela prepitné reštauráciám do posledného centu.

Neodrádza zákazníkov sťahovanie ďalšej aplikácie kvôli platbe?

Pokiaľ chcú hostia využiť digitálny benefit v podobe platenia bez objednávania, aplikáciu si inštalovať nemusia. Stačí iba naskenovať mobilom QR kód umiestnený na stole a zaplatiť pomocou Google Pay alebo Apple Pay.

Prispôsobiť sa trendom sa gastroprevádzkam oplatí

V gastrosektore sa každým rokom zvyšuje podiel platieb realizovaných mobilným telefónom. Zákazníci si odvykli nosiť so sebou hotovosť a zdigitalizovali si doklady. Tento trend je dôležité vnímať a prispôsobovať sa mu. Ľudia si rýchlo zvykli na to, že všetko vedia a môžu vybaviť len prostredníctvom mobilu.

Sú aj takí, ktorí si skôr, ako zavítajú do reštaurácie, overia, či v nej môžu platiť bezhotovostne. Tento faktor zohráva v posledných rokoch významnú úlohu.

Zuzana Vrbová, Prime time

*Pokladničné systémy kompatibilné s aplikáciou Qerko sú najmä Asseco Bluegastro, Portos eKasa a ASW Septim.

rsz qerko img 1931Stánok Digital restaurant na veľtrhu Danubius Gastro v Bratislave, apríl 2023

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo