Chcete kupovať nehnuteľnosť a čakáte na pokles cien? Nemusí sa vám to oplatiť

Autor Pavel Škriniar jún 2023 -
Chcete kupovať nehnuteľnosť a čakáte na pokles cien? Nemusí sa vám to oplatiť Pixabay

Vravíte si, že vďaka poklesu je vaše bývanie bližšie k realite, pretože doteraz bola hypotéka na jeho zadováženie príliš nízka? Ako vždy, aj táto minca má dve strany.

Plánujete kúpiť nehnuteľnosť a teší vás pokles cien nehnuteľností? Tento trend určite zlepšuje dostupnosť bývania, no dlhé otáľanie spôsobí, že podmienky na získanie úveru sa sprísnia.

Od 1. júla sa zvyšuje životné minimum. O túto sumu banky v rámci testovania schopnosti splácať úver znížia čistý príjem. Pri stabilnom príjme tak dlžník bude mať nárok už iba na nižší úver.

To, o koľko klesne maximálne dostupný úver, závisí od príjmu žiadateľa. Platí, že čím vyšší príjem, tým nižšia miera poklesu maximálnej výšky úveru. 

Kto má nízky príjem a čaká, že s poklesom cien nehnuteľností si bude môcť jednu z nich zadovážiť, môže byť sklamaný. Na hypotéku, ktorú môže získať dnes, v budúcnosti už nemusí mať nárok.

Nízkopríjmovým žiadateľom o hypotéku sa riešenie otázky bývania bude pri raste úrokových sadzieb a zvyšovaní životného minima iba vzďaľovať. Ak sa vám to zdá zložité, spojte sa so skúseným finančným sprostredkovateľom.

Ani predávajúci to nebudú mať ľahké. Tí, ktorí čakajú na obrat v trende, budú potrebovať čakať podstatne dlhšie, kým predajú svoju nehnuteľnosť za požadovanú cenu. Ceny sa určite raz dostanú na svoje maximá, je iba otázkou (možno dlhého) času, kým sa tak stane.

Vlastníctvo obývateľnej nehnuteľnosti prináša potrebu pravidelných i nepravidelných výdavkov. Čakanie sa preto majiteľom vôbec nemusí vyplatiť. Môže sa stať, že síce získajú požadovanú cenu, no po odčítaní výdavkov môže byť porovnateľná so zníženou cenou v súčasnosti. Navyše je tu ešte inflácia, ktorá poznačí inkasovanú sumu v budúcnosti.

Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo