Pokles predajov po pandémii zaskočil e-shopy. Majú plné sklady

Autor Juraj Vedej júl 2023 -
Pokles predajov po pandémii zaskočil e-shopy. Majú plné sklady Pixabay

Odvetvie e-commerce môže čakať zemetrasenie. Spoločnosť Upgates upozorňuje na plné sklady obchodníkov, ktoré sú dôsledkom predchádzajúceho boomu predaja cez internet.

Obdobie pandémie spôsobilo obrovský nárast celého odvetvia e-commerce. Extrémne vysoký dopyt po tovaroch, prevažne elektronike a produktoch pre voľný čas, motivoval e-shopy vytvárať väčšie množstvo zásob ako predtým.

„Najvýraznejší prepad predajov evidujeme v oblasti elektroniky, kde hovoríme v porovnaní s rokom 2021 až o 30-percentnom poklese. Pokles je však viditeľný aj v segmente sporákov a kúrenia, kde sú predaje vďaka upokojeniu trhu s energiami na polovičnej úrovni oproti minulému roku,“ približuje Martin Pech, obchodný riaditeľ spoločnosti Upgates, ktorá vytvára platformu pre prevádzkovanie e-shopov.

Problém s elektronikou

Po obrovskom boome počas pandémie a následne aj po vypuknutí vojny na Ukrajine sa predajcovia najmä v segmente elektroniky a voľného času masívne zásobovali. Súčasný predaj však nie je taký silný ako v posledných dvoch rokoch, a preto majú predajcovia plnšie sklady ako obvykle a v tovare ostáva príliš viazaných veľa peňazí.

„Viacero kolegov mi potvrdzuje, že segment tabletov a čiastočne aj notebookov úplne stojí. Kedysi bol o tieto produkty záujem, najmä v ére diaľkového štúdia, ale teraz opadol. Toto bude komplikácia predovšetkým pre najväčšie e-shopy na trhu, keďže plné sklady narúšajú cashflow,“ zhodnotil Michal Sádecký z e-shopu give.cz.

Leto môže byť plné zliav

„V poslednom období zaznamenávame pri niektorých segmentoch, ako sú napríklad krby, rast nákupov na splátky. Ešte pred niekoľkými rokmi by tento úkaz pravdepodobne odrážal nízku finančnú gramotnosť spotrebiteľov. Žijeme však v dobe, keď splátkové a fintech spoločnosti ponúkajú odloženie bezúročnej splátky alebo splátky bez navýšenia,“ uviedol Martin Pech.

Na základe aktuálnej situácie preto spoločnosť Upgates predpokladá, že spotrebiteľov čaká leto plné výpredajov a zliav.

„Pandémia a tiež nedostatok čipov sa podpísali na zvýšenom dopyte po elektronike. Ten sa však dostáva späť do hodnôt z roku 2019 a obchodníci sa budú musieť skôr či neskôr zbavovať prebytočného tovaru, ktorý im ostáva na sklade,“ konštatoval Martin Pech.

„Treba tiež zobrať do úvahy skutočnosť, že sa zákazníci naučili čakať na zľavy oveľa viac, ako v minulosti, čo dostáva majiteľov e-shopov pod ešte väčší tlak,“ upozornil.

Juraj Vedej, Chapter 4 Slovakia

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo