Ponuka jazdených áut v strednej Európe klesla, ceny sú však stabilné

Autor Michal Račko júl 2023 -
Ponuka jazdených áut v strednej Európe klesla, ceny sú však stabilné Pixabay

Najviac chýbajú väčšie osobné vozidlá, o ktoré je tradične pred prázdninami vyšší záujem.

Ponuka ojazdených automobilov v júni poklesla, a to nielen na Slovensku, ale naprieč všetkými stredoeurópskymi trhmi. Na slovenskom trhu medzimesačne ubudlo takmer 6 700 ojazdených áut.

Stredná hodnota ceny auta je ale viac-menej stabilná a drží sa na sume okolo 9-tisíc eur. Nemení sa ani najčastejší počet najazdených kilometrov a vek ponúkaných vozidiel.

Najviac na trhu chýbajú automobily s viac miestami, o ktoré je tradične pred prázdninami najväčší záujem. Vyplynulo to z analýzy trhu, ktorú pravidelne vykonáva spoločnosť Aures Holdings, prevádzkovateľ medzinárodnej siete autocentier AAA Auto a Mototechna.

Dopyt verzus ponuka

„Dopyt po ojazdených automobiloch je v tomto roku veľmi silný, čo pozorujeme vo všetkých našich viac ako šesťdesiatich autocentrách v strednej Európe,“ konštatoval Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ a člen predstavenstva skupiny Aures Holdings.

„V ponuke ich naprieč stredoeurópskymi trhmi s jazdenými autami, naopak, citeľne ubudlo. Len na Slovensku ich trh ponúkol medzimesačne o viac ako desať percent menej. Úbytok v ponuke pozorujeme pred prázdninami každoročne, pretože ľudia často obmieňajú svoje vozidlá pred letnou dovolenkou,“ vysvetlil.

Pokles o tisícky ponúk

Slovenský trh ponúkol v júni 55 178 ojazdených áut, teda o 6 688 menej ako predošlý mesiac. Podobná situácia je aj v ďalších európskych krajinách. V Poľsku trh ponúkol o 13 000 áut menej, v Česku dokonca o takmer 18 000.

Menej je hlavne veľkopriestorových automobilov, o ktoré je kontinuálne vyšší záujem. „Najväčší pokles ponuky evidujeme pri viacmiestnych automobiloch, ktorých je menej o 23,4 % oproti predošlému mesiacu. Pred letnými dovolenkami sa tradične o tieto vozidlá zvyšuje záujem, čo pozorujeme aj v našich autocentrách,“ doplnil Petr Vaněček.

Ceny sa držia

Ceny ponúkaných áut sa ale držia medzimesačne na rovnakej úrovni, na tuzemskom trhu na úrovni  9-tisíc eur, v Poľsku 6 730 eur (30 000 zlotých) a v Česku 8 763 eur (209 000 Kč). Ponúkané vozidlá na Slovensku sú najčastejšie vo veku 10 rokov a majú najazdených 170 000 km.

Najčastejšie inzerovanou značkou bola v júni tradične Škoda s 9 270 ponúkanými jazdenými vozidlami, nasledoval Volkswagen (7 774 áut) a BMW (4 332 áut). Z jednotlivých modelov bolo ponúknutých najviac vozidiel Škoda Octavia (3 993 áut) a Volkswagen Passat (2 024 áut), ktoré zároveň patria aj medzi najžiadanejšie automobily.

Najviac ponúkané modely jazdených áut podľa typu karosérie na Slovensku, v júni 2023:

 

Kombi

SUV

Hatchback

1.

Škoda Octavia

Škoda Kodiaq

Škoda Octavia

2.

VW Passat

VW Tiguan

Škoda Fabia

3.

VW Golf

Škoda Karoq

Škoda Rapid

4.

Škoda Fabia

Škoda Yeti

VW Golf

5.

Škoda Superb

Hyundai Tucson

Škoda Scala

Z čisto elektrických vozidiel slovenský trh najčastejšie ponúkal modely Mercedes EQC, Tesla Model 3, Nissan Leaf a Tesla Model S. Z áut s hybridným pohonom to boli modely od Toyoty – Corolla, RAV 4 a C-HR.

Michal Račko, PR Clinic

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo