Burza Nasdaq chce využiť generatívnu AI na boj proti finančnej kriminalite

Autor Olívia Lacenová júl 2023 -
Burza Nasdaq chce využiť generatívnu AI na boj proti finančnej kriminalite Pixabay

Spoločnosť sa obáva, že svet čakajú preteky vo vytváraní deepfakes s dosahom na podvody vo finančníctve.

Využívanie umelej inteligencie v rôznych oblastiach je dôležitou súčasťou zabezpečovania budúceho fungovania spoločností. Výnimkou nie je ani burza Nasdaq, ktorá sa ju rozhodla implementovať do svojich procesov už v roku 2019. Najnovšie zašla ešte ďalej a skúma ako využiť tzv. generatívnu AI na boj proti finančnej kriminalite.

Zatiaľ čo OECD varuje pred nebezpečenstvom súvisiacim s AI pri vytváraní nejasných alebo zavádzajúcich informácii a varuje pred negatívnymi vplyvmi na zamestnancov, technologické spoločnosti ešte stále využívajú momentum tejto revolúcie.

Nasdaq prijíma novšiu AI

Inžinieri a obchodníci burzy Nasdaq sa podľa agentúry Reuters vo veľkom venujú implementácii najnovšej verzie umelej inteligencie a snažia sa ju využívať pre tvorenie obsahu na základe historických údajov a zdrojov. Vďaka tomu by mohla napríklad písať blogy.

Verafin, oddelenie spoločnosti Nasdaq, zorganizovalo hackathon, na ktorom skúmalo využite umelej inteligencie pre boj s finančnou kriminalitou a zistilo, že je schopná písať investigatívne správy.

Plánuje ju využívať na riešenie podvodov s bankovými prevodmi a na odhaľovanie falšovaných šekov. Viceprezident spoločnosti Brad Peterson sa totiž domnieva, že svet čakajú preteky vo vytváraní deepfakes.

Predtým, ako zamestnanci  spoločnosti dostanú povolenie používať umelú inteligenciu pri výkone svojej práce, musia absolvovať školenie. Používanie AI pritom nie je v Nasdaqu ničím výnimočným, keďže už niekoľko rokov spoločnosť používa jej iné, doteraz dostupné formy.

Varovanie zo strany OECD

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zatiaľ nezdieľa nadšenie pre hlbšiu implementáciu umelej inteligencie do bežného chodu firiem. Vyzvala členské štáty na zvýšenú opatrnosť pri zohľadňovaní jej negatívnych vplyvov.

Podľa organizácie by mohla táto revolúcia v technologickom sektore spôsobiť masívne zmeny v pracovnom prostredí. Generatívna umelá inteligencia môže viesť k nahradeniu mnohých pozícií a vytvoreniu etických problémov, keď si budú zamestnanci uvedomovať, že ich prácu zvládne stroj omnoho spoľahlivejšie a vo vyššej kvalite.

Podľa OECD ide o viac ako štvrtinu pracovných miest v členských krajinách, ktoré by bolo možné nahradiť činnosťou umelej inteligencie. Traja z piatich pracovníkov sa tak obávajú, že v priebehu nasledujúcich desiatich rokov môže umelá inteligencia prácu ukradnúť viac ako 300 miliónom ľuďom.

Podpora HDP

AI má však aj svoje nesporné výhody. Vďaka automatizácií dokáže podporiť hospodársky rast a hrubý domáci produkt by sa jej činnosťou mohol zvýšiť o 7 percent. Prípadnému tlaku na znižovanie miezd v dôsledku umelej inteligencie by mohli pomôcť minimálne mzdy a kolektívne vyjednávanie.

OECD vyzvala vlády, aby sa touto témou zaoberali podrobnejšie a najmä zabezpečili, že využívanie pokrokovej umelej inteligencie neohrozí práva a súkromie pracovníkov.

O implementácii uvažujú aj IBM a Amazon

Spoločnosť IBM uvažuje o využívaní vlastných čipov Artificial Intelligence Unit na prevádzku cloudovej výpočtovej služby, aby znížila náklady. Už predtým využívala vlastný systém umelej inteligencie Watson, ktorý však nedosahoval úroveň súčasných jazykov. Cieľom tohto čipu nie je nahradiť špičkové produkty Nvidie, ale ponúknuť lacnejšiu alternatívu.

Vlastné čipy už majú aj Google a Amazon, ktorý sa svojím novým počinom cez Amazon Web Services (AWS) chváli a stavia do popredia výhodnú cenu za využívanie cloudových služieb cez modely umelej inteligencie Titan.

Spolu s Microsoftom budú tieto spoločnosti v najbližšom období viesť súťaže o to, kto poskytne najvýhodnejšie a zároveň najkvalitnejšie služby v cloudovom sektore, čo by malo pre spotrebiteľov znamenať širokú škálu výberu a podporu vývoja pokročilejších technológií.

Olívia Lacenová, analytička spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo