Stret vozidla so zvieraťom nie je lacná záležitosť. Priemerná výška škody je tritisíc eur

Autor PR Servis november 2023 -

Vodiči si môžu uplatniť náhradu škody z havarijného poistenia alebo z pripoistenia k PZP.

Neplatí predstava, že zrážka so zvieraťom hrozí len na menších cestách uprostred lesov. Stretnúť celé stádo diviakov už neprekvapí ani v hlavnom meste. Na jeseň, počas kratších dní s častejšou hmlou, sa riziko tohto typu nehody zvyšuje. Za posledných päť rokov eviduje Komunálna poisťovňa celkovo 1 923 poistných udalostí z tejto príčiny.

Rizikové oblasti s hustou premávkou

K stretu so zvieraťom dochádza najčastejšie v okolí Bratislavy, Košíc a Žiliny. Klienti často hlásia poškodenie dielov na prednej časti vozidla – nárazníkov, blatníkov, svetiel, kapoty a čelného skla a priemerná výška škody predstavuje 3 000 eur.

Ojedinelé však nie sú ani vyššie škody, ktoré bez poistenia dokážu finančne poriadne „zabolieť“. Potvrdzuje to aj prípad zo septembra minulého roka, keď zrážka s jeleňom pri Košiciach spôsobila vodičovi vozidla značky Ford Transit škodu vo výške takmer 21-tisíc eur.

Možnosť pripoistenia

V prípade poškodenia vozidla zrážkou so zverou si vodiči môžu uplatniť náhradu škody z havarijného poistenia. Riziko stretu so zvieraťom je však možné si poistiť aj samostatne v rámci povinného zmluvného poistenia.

„Povinné zmluvné poistenie už poskytuje aj možnosť lepšej ochrany vlastného auta, a to formou pripoistení. Vodičom vedia pomôcť v rôznych situáciách, ako stret so zverou, poškodenie čelného skla alebo dokonca krádež či lúpež vozidla,“ povedal Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia Komunálnej poisťovne.

„Sčasti by sa dalo povedať, že povinné zmluvné poistenie s pripoisteniami tak trochu pripomína to havarijné, ktoré mnohé vodiči nemajú,“ konštatoval.

Ako riešiť zrážku so zverou

Ak došlo pri zrážke k usmrteniu zveri, je potrebné označiť miesto, kde leží alebo ju odtiahnuť na okraj vozovky. Následne má vinník povinnosť zavolať správcovi ciest alebo na políciu, ktorá kontaktuje príslušného správcu poľovného revíru. Dôležitá je fotodokumentácia pre poisťovňu.

Zviera sa neodnáša domov ako „trofej“, bolo by to považované za pytliactvo. Škodovú udalosť je potrebné nahlásiť do poisťovne čo najskôr, napríklad aj prostredníctvom mobilnej aplikácie.

PR Servis

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo