Laureáti Krištáľového krídla: Gevorkyan, startupové šťuky, medicínsky guru, Marika Gombitová

Autor TS marec 2024 -

Počas galavečera v Bratislave zverejnili laureátov 27. ročníka Krištáľového krídla pre významné osobnosti Slovenska za rok 2023. Organizátori ocenili osobnosti v desiatich kategóriách a odovzdali Mimoriadnu cenu.

Krištáľové krídlo za rok 2023 v kategórii Hospodárstvo získal generálny riaditeľ spoločnosti Gevorkyan zaoberajúcej sa vývojom a výrobou súčiastok metódou práškovej metalurgie Artur Gevorkyan.

Firma vyrastala z nuly, bez ničoho. Bola to strašná drina a je to ocenenie ľudskosti, ktorú sme priniesli do priemyslu. Hospodárstvo musí byť aj ľudské,“ povedal pri preberaní ocenenia. Prevzal ho z rúk predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa poisťovne Kooperatíva Vladimíra Bakeša.

Za jedinečnými nápadmi v kategórii Inovácia a startupy sú často roky až desaťročia úsilia, pádov a veľa nezlomnosti. Stratégiou na úspech je v prípade tejto kategórie najmä tvrdá práca. Dušan Guľáš, konateľ spoločnosti Respect Slovakia, odovzdal Krištáľové krídlo za rok 2023 v tejto kategórii Jurajovi Masárovi a Veronike Kolejakovej, zakladateľom spoločnosti Better Stack.

Mali by sme poďakovať každému šikovnému človeku, ktorý odíde z bezpečnej práce vo veľkej technologickej korporácii a skúša urobiť niečo nové v malom technologickom tíme, aj keď je to omnoho viac roboty. Prial by som slovenským startupom globálne ambície od prvého dňa,“ povedal v dokrútke Juraj Masár.

Better Stack vytvára nástroje na monitorovanie softvérovej infraštruktúry. Od založenia firmy v roku 2021 ich používa viac ako 200 000 vývojárov a 4 000 korporátnych zákazníkov.

Publicistika, zdravie, filantropia

Laureátom Krištáľového krídla v kategórii Publicistika a literatúra sa stal iniciátor a vydavateľ viacdielnej reprezentatívnej publikácie Dejiny sebavedomia Peter Kršák. Ocenenie prevzal z rúk generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja.

Peniaze majú zmysel len vtedy, keď majú dušu. Inak sú to len nuly za jednotkou,“ hovorieva čerstvý laureát. Publikácia Dejiny sebavedomia vznikala dvanásť rokov, obsahuje informácie o vyše osemsto osobnostiach zo stredoeurópskeho regiónu.

Laureát Krištáľového krídla za rok 2023 profesor Juraj Payer je poprednou osobnosťou slovenskej medicíny v oblasti endokrinológie a osteológie. Je hlavným odborníkom MZ SR pre odbor endokrinológia a mienkotvornou osobnosťou pri koncepcii endokrinológie, osteológie a vnútorného lekárstva na Slovensku. Angažuje sa pri zavádzaní nových modalít diagnostiky a liečby interných chorôb. Ocenenie si prevzal z rúk prezidenta spoločnosti Matador group Štefana Rosinu mladšieho.

Krištáľové krídlo za rok 2023 v kategórii Filantropia získala Alexandra Hovancová, riaditeľka Domu Charitas sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi, ktorého súčasťou je Centrum pre deti a rodiny pre ťažko postihnuté deti a Zariadenie núdzového bývania pre týrané matky s deťmi.

Umelecké kategórie

Laureátkou v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie sa stala Jana Oľhová, ktorá patrí medzi najvýraznejšie a najlepšie herečky svojej generácie – v divadle, vo filmoch a v seriáloch. V roku 2023 zaujala vo filme Moc a divadelných inscenáciách Malé ženy a Koncert na želanie. Ocenenie prevzala z rúk riaditeľa SND Mateja Drličku.

Kategória Výtvarné umenie za rok 2023 spojila umelcov, ktorí nás prinútia myslieť, analyzovať a hľadať v ich umení svoj vlastný naratív. Výkonný riaditeľ spoločnosti DXC Technology, Martin Peluha odovzdal Krištáľové krídlo za rok 2023 Ašotovi Haasovi. Tento vizuálny umelec sa venuje širokej škále výtvarnej tvorby od dizajnu, sochárstva, sklárstva, výtvarníctva cez maľbu až grafiku.

Svoju štvrtú nomináciu na Krištáľové krídlo v kategórii Hudba premenil Martin Valihora tento rok aj na ocenenie. „To najcennejšie, čo v našej krajine máme, sú talentovaní ľudia. Túto cenu by som symbolicky venoval tvorcom a umelcom, ktorí s otvoreným srdcom milujú to, čo robia,“ povedal Martin Valihora, ktorý si cenu prevzal z rúk generálneho riaditeľa TA3 Jána Svobodu. V kategórii Populárna hudba získala Krištáľové krídlo za rok 2023 skupina Hex.

V desiatej kategórii Šport odovzdal Krištáľové krídlo minister cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky Dušan Keketi. Laureátom je Martin Vaculík, najúspešnejší slovenský plochodrážny jazdec, ktorý získal bronz v seriáli majstrovstiev sveta za sezónu 2023.

Vrcholom galavečera bolo odovzdanie Mimoriadnej ceny Marike Gombitovej. Cenu odovzdávala riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala, ktorá pritom povedala: „Zosobňujete všetko, čo je v živote dôležité. Dávate ľuďom lásku, nádej, a pritom ukazujete silu a nezlomnosť. Svojou hudbou už niekoľkým generáciám prinášate radosť a pozitívnu energiu.“

TS

Laureáti 27. ročníka Krištáľového krídla za rok 2023

Divadlo a audiovizuálne umenie: Jana Oľhová

Filantropia: Alexandra Hovancová

Publicistika a literatúra: Peter Kršák

Hudba: Martin Valihora

Výtvarné umenie: Ašot Haas

Medicína a veda: Juraj Payer

Hospodárstvo: Artur Gevorkyan

Inovácie a startupy: Juraj Masár a Veronika Kolejaková

Populárna hudba: HEX

Šport: Martin Vaculík

Mimoriadna cena: Marika Gombitová

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo