Slovenskí výrobcovia predali v zahraničí cez siete Billa potraviny a iné produkty za 60 miliónov eur

Autor TS jún 2024 -
Slovenskí výrobcovia predali v zahraničí cez siete Billa potraviny a iné produkty za 60 miliónov eur Freor + Pixabay

Prostredníctvom reťazcov koncernu REWE Group sa dostávajú slovenské výrobky k zákazníkom v Česku, Bulharsku či Litve.

Stopercentná ovčia bryndza v obchodoch v Pobaltí či slovenské maslo v bulharských regáloch. Spoločnosť BILLA v rámci svojich privátnych značiek exportuje do zahraničia produkty slovenských dodávateľov. Len v roku 2023 išlo o tovar v hodnote približne 60 miliónov eur, čo predstavuje 1,2 % z celkového minuloročného vývozu agrovýrobkov zo Slovenska.

Dominujú mliekarenské výrobky

Potraviny slovenských výrobcov sú chutné, čerstvé, poctivé a kvalitné, preto je o ne medzi zákazníkmi veľký záujem. A to nielen medzi tými slovenskými. Spoločnosť BILLA vyváža pod svojimi privátnymi značkami výrobky zo Slovenska do viacerých krajín Európy a tak pomáha ich dodávateľom presadiť sa v zahraničí.

Slovenské výrobky exportujeme do sesterských reťazcov nášho materského koncernu REWE Group v krajinách, ako sú Česko, Bulharsko, Rakúsko či Litva,“ povedal Juraj Hovan, vedúci oddelenia nákupu spoločnosti BILLA Slovensko.

„Produkty zo Slovenska rozhodne majú čo ponúknuť a na medzinárodných trhoch sú mimoriadne konkurencieschopné. Zahraniční zákazníci si ich obľúbili najmä pre vysokú kvalitu a skvelú chuť,“ dodal.

BILLA vyváža pod vlastnými značkami Clever, BILLA či BILLA Premium zo Slovenska najmä mliekarenské produkty, napríklad maslo, syry z kravského mlieka alebo ovčiu bryndzu. Z nepotravinového sortimentu sú to najmä papierenské produkty.

Limity slovenských dodávateľov

Hoci BILLA z roka na rok zvyšuje objem slovenských produktov vyvážaných na európske trhy, naráža na kapacity domácich dodávateľov. Tí v mnohých prípadoch nie sú schopní pokryť zvýšený dopyt po svojom tovare.

Príčiny sú rôzne, od výrobných a kapacitných možností slovenských producentov, farmárov a dodávateľov cez výšku dotácií na rozširovanie produkcie až po nedostatok pracovníkov,“ hovorí Juraj Hovan.

Pre Billu je však prioritou zásobovať slovenskými potravinami svoje tuzemské predajne a až následne, ak je to kapacitne možné, ich ponúkať v zahraničí. Napriek prekážkam spoločnosť hľadá cesty, ako dostať produkty slovenských farmárov k zákazníkom.

Neustále rozširujeme spoluprácu aj s menšími, lokálnymi producentmi, ktorí zásobujú napríklad čerstvým ovocím a zeleninou len dve či tri naše prevádzky. Zákazníci nájdu v našich predajniach celoročne výrobky od desiatok slovenských dodávateľov a v súčasnosti sa toto číslo ešte zvyšuje. Počas letnej sezóny má totiž až do 80 % čerstvého ovocia a zeleniny v našom sortimente pôvod zo Slovenska,“ uzatvára Juraj Hovan.

TS

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo