Pezinský zámok sprístupnia verejnosti na jar 2019

Autor OTS september 2018 -
Pezinský zámok sprístupnia verejnosti na jar 2019 Foto: Richard Šimák

K vinárstvu v zámockých pivniciach pribudne Múzeum vinohradníctva a vinárstva, galéria skla a hotel.

Súčasní vlastníci zámku, rodina Šimákovcov, intenzívne rekonštruuje bývalý stredoveký vodný hrad už od septembra minulého roka. Celková investícia dosiahne viac ako 12 miliónov eur.
„Najnáročnejšou časťou bolo zabezpečiť, aby súčasne s citlivou rekonštrukciou zámku mohla plynule fungovať aj výroba vína v zámockých pivniciach. Chceme nadviazať na storočnú tradíciu výroby vína v Pezinskom zámku a oživiť tradičné odrody, ako je Rizling rýnsky či Frankovka modrá, ktoré do pezinského regiónu neodmysliteľne patria,“ uviedol Štefan Šimák mladší.
Prestavba je náročná nielen kvôli historickej hodnote zámku. Denne na stavbe pracuje tím 50 až 70 ľudí. Aktuálne rodina Šimákovcov obnovuje historickú časť zámku s apartmánmi bývalého majiteľa zámku grófa Jána Františka Pálffyho. V zámku sa však nezachovalo veľa z pôvodného interiéru či nábytku, lebo budova počas svojej existencie prešla mnohými rabovaniami. Podarilo sa však nájsť zamurovanú skriňu so zatiaľ neznámym textom s originálnym podpisom Jána Františka, ktorý na zámku často prespával pri svojich cestách.

Majitelia majú ťažké srdce na štát, ktorý na renováciu neprispel. Opustený a takmer spustnutý zámok opravujú za vlastné peniaze bez štátnej podpory či eurofondov, hoci o finančnú podporu žiadali aj Ministerstvo kultúry SR. Rezort žiadosti nevyhovel napriek tomu, že iné podobné projekty podporuje.
Zámok otvorí svoje priestory o niekoľko mesiacov, ale niekoľko záujemcov si už priestory rezervovalo na svadby v máji 2019. Súčasťou svadobnej ponuky je aj možnosť hostiny v zrekonštruovanej banketovej sále, ktorá má okrem iného výbornú akustiku. Svoje platne tam pre Opus nahrávali Elán, Modus či Marika Gombitová.

00011 00117 1506678893 884 zoom

Otvorením zámku pre verejnosť sa nepochybne ďalej oživí cestovný ruch v pezinskom regióne. Produkcia vína priamo v objekte by mala pritiahnuť milovníkov kvalitného vína z celého Slovenska. Vinárstvo rodiny Šimákovcov produkuje víno už dva roky pod dohľadom elitného enológa a vinára Romana Janouška. Hrozno pre víno Šimák Zámok Pezinok sa rodí v 100-hektárovom vinohrade v jednom z najlepších regiónov na pestovanie viniča v Dubníku a Svodíne pri Strekove na južnom Slovensku, ktoré rodina kúpila pri zakladaní vinárstva.

OTS

 headline flasa simak

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo