Americký Dom roka má slovenské superokná

Autor PL / JF júl 2019 -
Americký Dom roka má slovenské superokná Paper Life

Niečo ako Vila Tugendhat 21. storočia stojí na lesnatom pozemku v Michigane. Okná tohto nízkoenergetického domu vyrobili v Detve.

Americký časopis Cosmopolitan home ocenil ako Dom roka 2018 (Cosmopolitan Home of the Year) nízkoenergetický dom s názvom ,,Deer Haven Residence“, ktorý si postavil na zalesnenom pozemku v blízkosti rieky Thornapple mladý architekt Evan Mathison.

Na túto stavbu dodal viac ako 20 okien a posuvných dverí s trojsklom slovenský výrobca drevených a drevohliníkových okien Makrowin, s. r. o., Detva.

Výnimočné domy si vyžadujú aj výnimočné okná

„Už pred dodávkou okien na ocenený dom roka sme mali v USA také referencie, že sa architekt obrátil práve na nás. Potreboval výnimočne kvalitné okná, ktoré by korešpondovali s jeho filozofiou energetických ziskov zo slnečného žiarenia a úspor z čo najnižších strát,“ priblížil riaditeľ spoločnosti Makrowin Dušan Majer.

„Všetky požiadavky boli v súlade s našou filozofiou, že výnimočné domy si vyžadujú výnimočné okná,“ dodal. Referencie ako je aj táto stavba, podľa neho firme ešte viac otvárajú dvere na trhu USA a svedčia o tom, že správne vsadila na najvyššiu kvalitu.

V lete tieň, v zime maximálny solárny zisk

V  článku Harnessing the Power of the Sun (Využitie sily slnka) uverejnenom v Cosmopolitan home Evan Mathison uviedol, že použitie princípov trvalo udržateľného dizajnu považuje za hnaciu silu výkonu každej budovy. Na všetkých projektoch vždy robí štúdie dopadových uhlov slnečného žiarenia, na rozdiel od mnohých iných architektov.

„Hovorím našim klientom, že významný kus rozpočtu a často najdrahšia časť domu sú jeho okná. To, kde sú umiestnené, aké sú veľké a ako orientované, je jedným z najkritickejších rozhodnutí,“ povedal Evan Mathison.

2 Mathison Residence 0020

Architekt sa pri návrhu a stavbe vlastného domu stal svojim najnáročnejším klientom. Pritom zohľadnil, že pre aktívny solárny dom je dôležitá orientácia na juh.

Do tohto domu preniká prirodzené svetlo cez trojsklá s celkovou plochou 500 štvorcových stôp. Hlavná vstupná expozícia domu orientovaná na sever má iba 20 percent tejto plochy.

Hlboké previsy a mreže, ako aj tvar a uhly strechy boli navrhnuté tak, aby poskytovali tieň, keď je slnko vysoko na letnej oblohe. V zime, keď je slnko nižšie na oblohe, stromy – v lete poskytujúce tieň – sú bez lístia, čo vylepšuje solárne zisky cez okná.

3 Mathison Residence 0001

Okná, ktoré izolujú ako stena

„Trojité sklenené tabule (izolačné trojsklo) prakticky odstraňujú pocit sálania chladného vzduchu z presklenej steny, lebo povrchová teplota trojskla je rovnaká ako povrchová teplota steny,“ uvádza ďalej v článku Evan Mathison.

„Keď budete stáť pri veľkých posuvných dverách, je to podobné, ako keby ste stáli vedľa steny. Tepelná pohoda je pre tento projekt rozhodujúca pre množstvo použitého skla a tieto okná sú otváravo-sklopné smerom do miestnosti alebo sú úplne otváravé do interiéru ako dvere,“ pokračuje.

4 Mathison Residence 0005

Kvalita dvojitého gumového tesnenia a viacbodového uzamykacieho kovania je podľa autora domu veľmi vysoká a je hrdý na to, že dom dosahuje index vzduchotesnosti 0,59.

„Energetický ventilátor (ERV) beží takmer nepretržite cez filtre HEPA a udržiava 90 % vykurovaného alebo ochladeného klimatizovaného vzduchu v dome,“ píše sa v článku.

Skvelé referencie na náročnom trhu

Použitím na vlastnom dome chce E. Mathison svojim klientom ukázať energetickú účinnosť okien zo Slovenska priamo v prevádzke. Bežné okná s dvojsklom alebo trojsklom od amerických výrobcov majú podľa neho rôznu úroveň kvality a vyznačujú sa menšou vzduchotesnosťou a tepelnou pohodou.

5 Mathison Residence 0021

Spoločnosť Makrowin sa presadila na náročnom trhu USA svojimi úspornými drevenými a drevohliníkovými oknami už pred niekoľkými rokmi. Ďalší ocenený nízkoenergetický dom s jej oknami Makrowin, je v Massachusetts. Prestavaný tradičný novoanglický dom z 19. storočia získal cenu Best Energy-Smart Home casopisu Fine Homebuilding za rok 2017.

PL / JF

6 Mathison Residence 0005

Mohlo by vás zaujímať:

Historický dom na severovýchode USA premenili s pomocou slovenskej firmy na energeticky pasívnu stavbu

Zelený trend v architektúre: vertikálny porast a stromy na balkóne

Bývanie v mestách 21. storočia: Bratislavská konferencia o zdravých budovách

Internet fasád alebo: Keď vám okno vie povedať, ako sa má

Máte bazén a nemáte slnečné kolektory? Chyba!

Eperia sa dostala do top 6 najzelenších nákupných centier na svete

 

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo