Svetový unikát otvára letnú turistickú sezónu v Českej republike

Autor Miroslava Boškovičová máj 2022 -
Svetový unikát otvára letnú turistickú sezónu v Českej republike Czechtourism

Krkonoše, Jizerské hory, Jeseníky, Beskydy, Krušné hory, Orlické hory a Lužické hory. Horské strediská v ČR, do ktorých v roku 2019, teda pred pandémiou, prišli takmer 3 milióny návštevníkov. Tento rok, už takmer bez koronavírusových opatrení, je aktuálna obsadenosť daných lokalít 30 % s rastom k 55 % v júli. Zvýšiť záujem môže nový unikát v obci Dolní Morava: najdlhší visutý most na svete Sky Bridge 721.

Pred pandémiou v roku 2019 Česká centrála cestovného ruchu – CzechTourism evidovala v ČR takmer 22 miliónov turistov, a to domácich aj zo zahraničia. Covid-19 znamenal pokles návštevnosti zhruba o polovicu, vlani išlo o cca 11 miliónov hostí.

Česká republika je na turistov pripravená

Prieskumy ukazujú, že v súčasnosti majú ľudia doslova „hlad“ po cestovaní. Hotely, penzióny, reštaurácie, hrady, zámky, múzeá aj ďalšie s cestovným ruchom spojené zariadenia hlásia, že sú na návštevníkov pripravené.

„Cestovným ruchom sa zaoberáme komplexne, prinášame tipy na výlety, lákame k nám turistov, uľahčujeme život profesionálom, riešime digitalizáciu a legislatívu pre danú oblasť, pomáhame nielen informačne a propagačne krajom, mestám, obciam, asociáciám aj ďalším subjektom,“ hovorí riaditeľka produktového manažmentu a regionálnej spolupráce, agentúry CzechTourism Veronika Janečková.

„Keď sa s letnou turistickou sezónou otvára svetový unikát, ako je Sky Bridge 721, uvedomíte si o to viac, ako sú ľudia u nás šikovní a koľko krásneho a čarovného je možné v Českej republike zažiť. Okrem najdlhšieho visutého mosta na svete si je možné novo prezrieť napríklad Muchovu stezku. Teda miesta, kde sa tento preslávený maliar zdržiaval alebo zanechal svoju stopu,“ dodáva.

Hory nielen v zime

V znamení svetovej ikony vrcholnej secesie Alfonsa Muchu je tiež Muchova cyklotrasa Šanov a okolie. Na bicykle sa pritom ľudia často vyberajú aj do hôr, tamojšie strediská majú celoročnú prevádzku a je možné si v nich požičať horské bicykle, elektrobicykle alebo terénne kolobežky.

„Letnú prevádzku, kde je možné nájsť všetky informácie o horských strediskách vrátane záberov z webkamier 3. mája spustil portál holidayinfo.cz. A do tohtoročnej letnej sezóny tuzemské horské strediská investovali rekordných viac ako štvrť miliardy korún, ide o najvyššiu investíciu za posledných päť rokov s cieľom urobiť pobyt na horách ľuďom ešte príjemnejší,“ hovorí riaditeľ Asociácie horských stredísk Libor Knot.

Horské strediská tak podľa neho chcú návštevníkom okrem iného predstaviť novo vybudované či upravené trailové trasy, detské ihriská či náučné chodníky. "Na hostí sa už tešia modernizované zázemia či cyklistické požičovne s novým vybavením. A samozrejme aj veľké projekty ako je Sky Bridge 721,“ dodáva L. Knot.

Na moste do oblakov

Sky Bridge 721 je najdlhší visutý most pre peších turistov na svete. Nachádza sa v obci Dolní Morava vo východných Čechách, meria 721 metrov a spája horský hrebeň Slamník s hrebeňom Chlum cez údolie Mlynského potoka, a to vo výške 95 metrov. Pre širokú verejnosť otvorili technický unikát postavený vďaka šikovným českým rukám 13. mája 2022. Most je jednosmerný, nastupuje sa naň v nadmorskej výške 1 110 m. n. m. a vystupuje vo výške 1 116 m. n. m.

Súčasťou projektu je aj náučný chodník, resp. hra, „Most času“ s prvkami rozšírenej reality. Vznikla v spolupráci s Lesmi ČR, obcou Dolní Morava a Múzeom československého opevnenia z rokov 1935-38. Hrá sa za pomoci inteligentného telefónu pripojeného na internet, putuje sa od tzv. ropíka (ľahkého opevnenia) na začiatku chodníka cez 9 náučných panelov, kde sa plnia úlohy a postupuje sa ďalej. To všetko na tému ochrana prírody a pohyb v nej prostredníctvom životného príbehu konkrétnej rodiny z Dolnej Moravy na pozadí historických udalostí ČR od roku 1935 do súčasnosti. 

„Sky Bridge 721 nie je len stavba. Je to most, ktorý v sebe nesie myšlienku času. Dokonalé výhľady, adrenalín a zážitky sme chceli obohatiť aj o genia loci, ktoré miestne hory ukrývajú, a myslím, že sa nám to podarilo. Most prenesie návštevníka zo súčasnosti do minulosti a zase späť, a to prostredníctvom pútavého príbehu z úst 16-ročného chlapca, ktorý na pozadí udalostí našej histórie objavuje odpovede a skryté pravdy vo svojej vlastnej rodine. To všetko vďaka zaujímavej hre s prvkami rozšírenej reality na displeji telefónu,“ hovorí obchodný riaditeľ Horského rezortu Dolní Morava Tomáš Drápal.

Miroslava Boškovičová, CzechTourism Slovensko

Technické informácie

· dĺžka mosta: 721 metrov

· výška od zeme: 95 metrov

· výška pylónov: 11,4 metrov

· priemer hlavného lana: 76 mm 

Vzdialenosti v Českej republike

- Brno – Dolní Morava 150 km, 2 h 10 min·

- Praha – Dolní Morava 200 km, 2 h 30 min

· Hradec Králové – Dolní Morava 85 km, 1 h 30 min

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo