Gebrüder Weiss otestoval elektrický kamión na trase medzi Rakúskom a Slovenskom

Autor TS február 2023 -

Logistická spoločnosť dlhodobo zvyšuje podiel alternatívnych pohonov vo flotile ťažkých nákladných vozidiel a vyvíja nízkoemisné riešenia pre poslednú míľu.

Rakúska spoločnosť Gebrüder Weiss (GW) nedávno úspešne otestovala elektrické nákladné vozidlo Mercedes eActros na trase medzi viedenskou aglomeráciou a západným Slovenskom.

Uspokojivé parametre pre regionálnu logistiku

Skúšobné jazdy s Mercedesom eActros trvali niekoľko dní. V rámci distribučnej oblasti Senec na západnom Slovensku ním GW doručoval zásielky pre významného zákazníka.

Vozidlo prešlo denne takmer tristo kilometrov a získalo veľmi pozitívne hodnotenie predovšetkým za dojazd, dynamiku jazdy a tichý chod.

Model Mercedes eActros spoločnosť Gebrüder Weiss testovala aj pri doručovaní zásielok na trase z Maria Lanzendorfu neďaleko Viedne do Senca a späť, kde v minulosti prebehli aj úspešné pilotné jazdy elektrického nákladného vozidla MAN s nosnosťou 24 ton.

Aj tam sa vozidlo Mercedes eActros osvedčilo, keď bolo schopné absolvovať trasu okolo 200 kilometrov bez dobíjania.

Elektromobilita sa veľmi dobre uplatňuje aj v mestských oblastiach. Gebrüder Weiss už 4 roky využíva nákladný elektromobil v oblasti Viedne.

Alternatívne pohony vrátane vodíka

Spoločnosť Gebrüder Weiss dlhodobo zvyšuje podiel alternatívnych pohonov v oblasti ťažkých nákladných vozidiel a vyvíja nízkoemisné riešenia pre poslednú míľu.

Na tohtoročnú jar plánuje testy elektrického nákladného auta v bežnej prevádzke aj česká pobočka Gebrüder Weiss. Pôjde o vozidlo Volvo FL Electric.

„Zavádzanie elektrických vozidiel na nové trasy je súčasťou nášho záväzku postupne znižovať emisie. Hlavný potenciál vozidiel na elektrický pohon vidíme predovšetkým pri prepravách v maximálnej vzdialenosti do 200 kilometrov,“ uviedol Jan Kodada, obchodný a marketingový riaditeľ Gebrüder Weiss ČR.

Vo Švajčiarsku firma od januára 2021 využíva v bežnej prevádzke aj jeden z prvých vodíkových nákladných automobilov na svete a v tomto roku plánuje nasadenie ďalších piatich nákladných vozidiel na vodíkový pohon v Nemecku.

Do roku 2025 má GW v úmysle investovať do alternatívnych pohonných systémov približne desať miliónov eur.

TS

Multimédiá

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo