Umelá inteligencia vo väčšine firiem nezníži počet zamestnancov, ukázal prieskum

Autor TS jún 2023 -
Umelá inteligencia vo väčšine firiem nezníži počet zamestnancov, ukázal prieskum Pixabay / Gerd Altmann

Firmy čoraz viac využívajú AI aj v procese náboru nových pracovníkov.

Podľa prieskumu ManpowerGroup polovica slovenských firiem odhaduje, že najnovšie technológie budú mať mierne až výrazne pozitívny vplyv na počet zamestnancov. To znamená, že prinesú potrebu nových pracovných miest.

V pravidelnom štvrťročnom prieskume so vzorkou 510 zamestnávateľov sa 24 % respondentov vyjadrilo, že nepredpokladá žiaden vplyv umelej inteligencie na počet zamestnancov a 18 % firiem očakáva mierne až výrazne negatívny vplyv.

Manpower graf 2

Tretina slovenských firiem sa v prieskume vyjadrila, že v procese náboru už používa technológie založené na využívaní umelej inteligencie. Ďalších 18 % ich plánuje začať využívať v najbližšom roku a ďalších 14 % firiem do troch rokov.

Vyše polovica firiem už používa alebo plánuje začať používať v procese náboru v najbližšom roku konverzačnú umelú inteligenciu (ako je napr. ChatGPT). Podobná je situácia s technológiami založenými na strojovom učení, ktoré už využíva 36 % firiem a ďalších 20 % ich plánuje používať v priebehu najbližšieho roka.

Takmer polovica firiem používa alebo plánuje používať v najbližšom roku v náborovom procese nástroje virtuálnej reality.

Manpower graf 1

TS

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo