Pokročilé kamery Axis majú zabudovanú videoanalytiku na báze umelej inteligencie

Autor Juraj Redeky júl 2023 -

Axis Object Analytics má nové funkcie pre efektívnejší dohľad a úsporu nákladov na servre.

Axis Object Analytics (AOA) je pokročilá videoanalytika na báze umelej inteligencie, ktorá je integrovaná priamo v Axis OS – firmvéri kompatibilných kamier Axis. V zatiaľ najvyššej verzii sú k dispozícii dve nové funkcie Crossline counting a Time in area.

Videoanalytický softvér Axis Object Analytics vďaka algoritmom a behaviorálnym podmienkam založeným na AI analyzuje scénu, klasifikuje rôzne typy objektov – ľudí a rôzne dopravné prostriedky – cyklistov, motocykle, osobné a nákladné automobily, autobusy a pod. Zároveň monitoruje priestorové správanie týchto objektov v zábere kamery. Vďaka tomu umožňuje zamerať sa iba na aktivity objektov záujmu a kľúčové udalosti, čím sa zvyšuje celková efektivita videodohľadu.

Softvér spracováva a analyzuje živé alebo nahrané video priamo v kamere na okraji siete (tzv. edge computing), čím znižuje potrebu nasadenia drahých serverov.

Výstup je potom možné ľahko integrovať do všetkých hlavných systémov na správu videa (VMS) a profitovať z efektívnejšieho spracovania dát, minimalizácie požiadaviek na úložisko a šírku pásma i vylepšenej škálovateľnosti bezpečnostného systému.

Automatické prehľadávanie záznamov

AOA má význam aj pre inteligentné vyhľadávanie v systémoch VMS, ako je Axis Camera Station s funkciou Smart Search 2. Vďaka nej nemusíte prehľadávať hodiny videozáznamov, pretože stačí len vo filtri zadať, že hľadáte napríklad zábery s motocyklom.

Táto inteligentná analytika podporuje aj prekrytia a trajektórie ohraničujúcich rámčekov v živom aj nahranom videu, čo pomôže určiť, čo spustilo udalosť a odkiaľ objekt prichádza.

AOA podporuje viac rôznych paralelných scenárov, z ktorých každý môže spúšťať iné akcie. Scenáre je možné nastavovať a prispôsobovať konkrétnym potrebám monitorovania len na pár kliknutí. Tieto funkcie potom možno rôznymi spôsobmi kombinovať v jedinom zábere a v jedinej kamere.

AXIS object analytics

Technické možnosti čipov

AOA je súčasťou aj vybraných modelov PTZ, multisenzorových alebo 360° kamier, čo otvára široké možnosti pre rôzne praktické inštalácie.

Analytika v procesoroch ARTPEC-7 vyžaduje prídavný čip MLPU (Machine Learning Processing Unit) alebo DLPU (Deep Learning Processing Unit), ktorý sa už v nových systémoch s čipom ARTPEC-8 integruje priamo do jadra.

Jednotka MLPU zvládne len základné rozlíšenie človek-vozidlo, ale s jednotkou DLPU v novších kamerách je analytika výkonnejšia a rozpozná aj človeka v neobvyklých polohách – napríklad keď je v zábere kamery skrčený alebo sa pohybuje po štyroch a pod.

Crossline counting

Novinkou je funkcia počítania objektov, ktoré prechádzajú cez používateľom vytvorenú virtuálnu líniu v definovanom smere. Táto funkcia môže spúšťať udalosti kedykoľvek, keď danú čiaru prekročí definovaný počet osôb alebo určitých typov vozidiel, a zároveň umožňuje zhromažďovať cenné metadáta.

Na základe otvorených rozhraní API je možné k týmto dátam ľahko pristupovať rôznymi spôsobmi a integrovať ich do aplikácií tretích strán, kde ich možno aj vizualizovať.

Počítanie objektov pomocou AOA však nemožno zamieňať so zariadením Axis P8815-2 3D People Counter, ktoré bolo navrhnuté a optimalizované pre špecifické aplikácie na počítanie ľudí v interiéroch.

Time in area

Ďalšou novou užitočnou funkciou je Time in area. Počíta samostatne čas pre každý objekt v definovanej oblasti. Po prekročení povoleného limitu v danej oblasti môže analytika automaticky spustiť definovanú akciu alebo upozorniť obsluhu.

To sa dá využiť napríklad v prípade, že vozidlo zostane neobvykle dlho v zóne so zákazom parkovania, alebo pri sledovaní podozrivého správania osôb, napríklad sprejerov, ktorí sa v oblasti zdržujú dlhšie ako osoba, ktorá tadiaľ len prechádza.

Medzi kľúčové vlastnosti AXIS Object Analytics patria:

  • videoanalytika spracovávaná priamo kamerou,
  • klasifikácia osôb a vozidiel,
  • viac scenárov bežiacich súčasne,
  • flexibilná a ľahká konfigurácia,
  • predinštalovanie bez dodatočných nákladov.

Juraj Redeky, Taktiq Communications

AXIS object analytics crossline counting use case

Multimédiá

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo