Bacardí: rum so znakom netopiera, ktorý urobil destilátovú revolúciu

Autor Koft/JF október 2018 -
Bacardí: rum so znakom netopiera, ktorý urobil destilátovú revolúciu Pixabay

Pred 200 rokmi bol rum ostrým nápojom drsných námorníkov, nevhodným do salóna. Novým postupom výroby to zmenil Facundo Bacardi a založil slávnu značku.

Bacardí je pôvodom kubánsky rum s tradíciou výroby od roku 1862. Jeho tvorca don Facundo Bacardi Massó bol priekopníkom vo výrobe rumu; práve on vytvoril prvý biely rum s využitím nového spôsobu výroby. Dnes tento rum poznáme pod názvom Bacardí Carta Blanca.

Široká ponuka rôznych druhov kvalitného rumu spolu s unikátnym spôsobom výroby robí zo značky Bacardí svetovú jednotku medzi rumami. Svojou kvalitou si získava fanúšikov na celom svete medzi spotrebiteľmi aj profesionálnymi barmanmi. Vďaka svojim kvalitám bol pri zrode mnohých slávnych miešaných nápojov – stačí spomenúť originálne koktaily ako Cuba libre, mojito, daiquiri či piňa colada.

História značky

Ako to všetko bolo? V 19. storočí obchodník s vínom Facundo Bacardi Massó emigroval zo španielskeho Katalánska do pekného koloniálneho mesta Santiago de Cuba. Vo voľnom čase vo svojom dome experimentoval s destiláciou rumu a tým začal písať história novej éry tohto nápoja. V tom čase bol rum hrubý, neopracovaný a drsný nápoj – niečo, čo bolo pôvodne určené pre karibských pirátov. V slušnej spoločnosti ho nekonzumovali, v nóbl zariadeniach sa nepodával.

 don bacardiFacundo Bacardi

Don Facundo experimentoval s každým krokom výroby rumu vrátane kvality surovín, kvasenia a destilácie. Napokon k celému procesu pridal nový krok, ktorý predtým ešte nikdy nik neskúsil: zmäkčenie rumu filtráciou cez aktívne uhlie s cieľom odstrániť nečistoty. Robil pokusy s vyzrievaním rumu v dubových sudoch, pričom si svoje postupy starostlivo zaznamenával, ako vedec. Keďže bol obchodníkom s jemnými vínami, vedel kvalifikovane hodnotiť dosiahnuté výsledky.

Nakoniec sa mu podarilo vyrobiť liehovinu, ktorá spĺňala jeho nároky. Jeho rumy boli mäkšie a jemnejšie ako iné. V porovnaní s nimi sa miestne rumy javili ako odvary, ťažké a s medicinálnou príchuťou. Nové ľahké rumy dona Facunda, ktoré boli až prekvapujúco chutné, ako aj jeho tmavé, bohaté a vyzreté rumy dosiahli kvalitu, ktorá nielenže prekonávala každý iný rum, ale aj všetky iné liehoviny, ktoré kedy okúsil.

Keďže chcel dať rumy k dispozícii verejnosti a nielen svojim nadšeným priateľom a susedom, kúpil malú pálenicu s plechovou strechou, v ktorej sa nachádzal destilačný prístroj z medi a liatiny v španielčine nazývaný alambique. V krove tejto prvej pálenice žila kolónia ovocných netopierov – kaloňov. Keďže netopiere sa považovali za symbol šťastia, nechal ich tam žiť a potom ich navyše použil ako obchodnú značku rumu Bacardí.

Firma Bacardi y Compañia sa zrodila 4. februára 1862. Jej výrobky čoskoro tešili znalcov, umelcov, ale aj kráľovské dvory po celom svete. Don Facundo nielenže navždy zmenil rum; zároveň zmenil aj spôsob, ako ho ľudia pijú a vnímajú. Tým, že zvýšil kvalitu produktu a v dôsledku toho aj jeho imidž, vytvoril don Facundo nový typ rumu. Ním vytvorené rumy Bacardí, pôvodné, prvotriedne hladké a mäkké rumy natrvalo vytýčili nové štandardy, s ktorými sa porovnávajú ostatné druhy rumov.

Bacardiovský netopier

Na nálepke každého produktu, ktorý nesie meno rodiny Bacardí, sa objavuje bacardiovský netopier. Podľa legendy to bola manželka dona Facunda, doña Amalia Lucía Victoria Moreau, kto navrhol, aby sa netopier použil ako značka nového rumu. Pri vstupe do pálenice svojho manžela ju zaujala kolónia netopierov pod strechou. Tieto zvieratá mali svoje postavenie vo svete doñe Amalie; ako milovníčka umenia vedela, že vymretý domorodý národ Kuby, Taínovia, považoval netopiere za držiteľov všetkých kultúrnych statkov. Španielska mytológia zasa hovorí, že netopiere prinášajú zdravie, šťastie a rodinnú jednotu.

V tom čase bolo veľa Kubáncov negramotných. Logo netopiera umožňovalo aj rozpoznateľnosť produktu. Ľudia si jednoducho kupovali rum s netopierom.

Po celej Kube sa rýchlo rozniesla zvesť o výberových rumoch dona Facunda filtrovaných cez aktívne uhlie: o starostlivo vyzretých, bohatých, tmavých rumoch i novom ľahkom rume, ktorý je jemný, civilizovaný a prekvapujúco pitný. Pomohla aj mytológia netopierov prinášajúcich šťastie.

Rodinný podnik

Spoločnosť Bacardi bola založená v roku 1862 ako rodinný podnik. V súčasnosti ju vedie ôsma generácia tejto rodiny, aj keď firma už nesídli na Kube, ale na Portoriku. Bez ohľadu na to, akým ťažkostiam museli čeliť, Bacardiovci dokázali premeniť ťažkosti na ostrohy, ktoré poháňali spoločnosť na jej ceste za hrdosťou a prosperitou.

 casa bacardi 105985 1920 Casa Bacardi blízko San Juanu (Portoriko)

Dedičstvo dona Facunda sa zachovalo až dodnes. Prežilo tri veľké zemetrasenia, 14 rokov občianskych vojen, 6 rokov pod vojenskou okupáciou, 40 rokov na hranici bankrotu, konfiškáciu aktív na Kube a vyše 50 rokov v exile.

JF

(Spracované z materiálov spoločnosti Koft, s. r. o.; obrázky: Bacardi, Pixabay)

 eximo 31294 0

Tip na novinku: Bacardí Facuno Eximo

Je najodvážnejším blendom špeciálnej kolekcie Don Facundo. Je to jediný rum z tejto kolekcie, ktorý je blendovaný ešte pred zrením. Výnimočnosť takéhoto blendu spočíva vo výbere jednotlivých rumov podľa chutí a aróm ešte pred zrením v dubových sudoch – spoliehajúc sa na maestros de ron – majstrov blenderov rumu. Výraz Eximo znamená, že tento rum nie je viazaný typickými konvenciami; štandardne sa rumy totiž miešajú až po zrení a nie pred ním.

Obsah alkoholu: 40 %

Dostupné balenie: 0,7 l

Konzumácia: Ako čistý produkt, prípadne s ľadom alebo v kokteiloch ako Eximo Old Fashioned

Multimédiá

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo