Hlavné trendy vo svete sietí v roku 2023

Autor Zyxel Networks február 2023 -

Svetu sietí budú tento rok dominovať dve témy: WiFi 6 a kybernetická bezpečnosť. Obe sa stali stredobodom záujmu počas pandémie a tento rok bude ich silným rokom.

V oblasti kybernetickej bezpečnosti čakajú organizácie neľútostné preteky pri ochrane novo rozšírených sietí.

Okrem toho, svoj potenciál naplno rozvinie technológia WiFi 6, ktorá konečne začne byť skutočným motorom rastu IT odvetvia. Tej sa chceme v tomto článku venovať.

Rok bude v znamení rozmachu WiFi 6/6E

Štandard WiFi 6 svojou vysokou rýchlosťou a nízkou latenciou ponúka jednoznačnú konkurenčnú výhodu. Hotelyškolyvýrobné závody aj zdravotnícke zariadenia už dnes investujú do sietí s touto technológiou, aby umožnili prevádzku kriticky dôležitých aplikácií a dokázali poskytovať doposiaľ nedostupné služby.

Hoci tento štandard oficiálne predstavili už v roku 2018, až v roku 2022 dosiahol počet kompatibilných zariadení úroveň umožňujúcu naplno využívať jeho potenciál.

Len za prvý štvrťrok 2022 pripadalo na prístupové body štandardu WiFi 6 celých 70 % tržieb a 59 % dodávok na trhu závislých prístupových bodov.

Trend zavádzania štandardu WiFi 6 v roku 2023 ďalej zrýchli, a to vďaka dvom faktorom.

1. Prvým je návrat zamestnancov na pracovisko. Pre organizácie, ktorým nedávalo zmysel upgradovať svoju infraštruktúru na prázdnom pracovisku na WiFi 6 alebo na najmodernejší štandard WiFi 6E, je návrat zamestnancov do práce pádnym argumentom, prečo k tomuto kroku konečne pristúpiť.

To tiež potvrdzujú aj výsledky prieskumov, z ktorých vyplýva, že ľudí späť do práce skôr než káva zadarmo lákajú technológie prispievajúce k vyššej efektivite.

2. Návrat na pracovisko však určite neznamená koniec pre home office. A práve domáce siete sú druhým faktorom, ktorý tento rok prispeje k rozmachu WiFi 6.

Na trhu sú konečne k dispozícii rôzne produkty štandardu WiFi 6 a 6E pre domácnosti, domáce kancelárie aj profesionálnych užívateľov, čím sa výrazne rozširuje okruh tých, ktorí môžu ťažiť z výhod tejto bezdrôtovej technológie.

Medzi ne patrí väčšia efektivita a kapacita vďaka nižšej latencii, čo užívatelia ocenia nielen pri vzdialenej práci, ale tiež pri online zábave z domu.

Zabezpečenie dát a súkromie aj v malom

Zaujímavým čiastkovým trendom, ktorý pozorujeme v súvislosti s prechodom na štandard WiFi 6, je dôraz na zabezpečenie dát a súkromie. Lepšiu ochranu hľadajú najmä malé organizácie a podniky, zatiaľ čo individuálni spotrebitelia sa stále viac zaujímajú o to, ako sú monitorované a sledované ich online aktivity.3

Veríme, že tento trend bude v roku 2023 ďalej zosilňovať vďaka nástupu riešení pre užívateľsky ústretovú ochranu všetkých zariadení a užívateľov pripojených k sieti.

Takým riešením je napríklad služba Connect & Protect od spoločnosti Zyxel, ktorá vďaka preddefinovaniu všetkých bezpečnostných nastavení umožňuje sieťové zariadenia jednoducho a na diaľku konfigurovať a spravovať pomocou jednej cloudovej platformy.

Tieto riešenia tak predstavujú dobrú voľbu pre malé organizácie a prevádzkarne typu penziónov a malých kaviarní, ktoré ponúkajú WiFi hotspot, ale nemajú zavedené bezpečnostné opatrenia.

Filtrovaním škodlivých internetových stránok a ďalšieho nebezpečného obsahu na internete dokážu tieto bezpečnostné riešenia pre prístupové body zabrániť narušeniu zabezpečenia a únikom osobných alebo firemných dát.

Služba Connect & Protect navyše zahŕňa prehľadné vizuálne reporty o online aktivitách a poskytuje anonymizované údaje pre ochranu súkromia užívateľov WiFi pri prístupe na internet prostredníctvom verejných hotspotov a sietí pre hostí.

O spoločnosti Zyxel Networks

Spoločnosť pripája organizácie a domácnosti na internet už viac než 30 rokov. V súčasnosti pritom využíva aj umelú inteligenciu a cloud, v záujme rýchlych, spoľahlivých a bezpečných sieťových riešení.

Zyxel pôsobí na komunikačnom trhu 150 krajín, kde poskytuje služby asi miliónu organizácií. Riešenia poskytnuté spoločnosťou zahŕňajú dovedna asi 100 miliónov zariadení.

TS Zyxel Networks

 

Mohlo by vás zaujímať.

Rok 2023 z hľadiska kybernetickej bezpečnosti podľa HPRok 2023 z hľadiska kybernetickej bezpečnosti podľa HP

Ericsson Mobility Report: Globálny rast 5G v čase makroekonomických výzievEricsson Mobility Report: Globálny rast 5G v čase makroekonomických výziev

Firmy by nemali príliš osekávať náklady na IT, aby neoslabili svoj nástroj proti krízeFirmy by nemali príliš osekávať náklady na IT, aby neoslabili svoj nástroj proti kríze

Na amerických serveroch bude menej dát z Európy: Microsoft predstavil „dátovú hranicu“Na amerických serveroch bude menej dát z Európy: Microsoft predstavil „dátovú hranicu“

Bankové údaje uložené v cloude? Na západe preferovaná možnosť, slovenské banky sú zdržanlivéBankové údaje uložené v cloude? Na západe preferovaná možnosť, slovenské banky sú zdržanlivé

Online konektivita áut je rýchlo rastúci trend. Systém značky Škoda ponúka paletu funkciíOnline konektivita áut je rýchlo rastúci trend. Systém značky Škoda ponúka paletu funkcií

 

Partneri

SOPK

lexikon logo cervene hlavicka KK blue1

Fijet logo